gelnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Gelnica

Svet

Zať a poradca amerického prezidenta sa priznal, že používal súkromný e-mail na vládne záležitosti

WASHINGTON 26. septembra (WebNoviny.sk) - Americkí demokrati otvorili vyšetrovanie v prípade e-mailov poradcu a zaťa amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Stalo sa tak po tom, ako manžel Ivanky Trumpovej priznal, že používal súkromný e-mailový účet na vládne záležitosti. Člen Snemovne reprezentantov Elijah Cummings preto chce situáciu prešetriť a požiadal Kushnera, aby si zachoval všetky súkromné e-maily. Menej ako sto správ Kushnerov právnik potvrdil, že z jeho účtu odišlo menej ako sto takýchto správ. Podľa amerických médií svoj súkromný e-mail použili aj ďalší piati Trumpovi poradcovia, a to konkrétne Ivanka Trumpová, Stephen Miller, Gary D. Cohn, bývalý stratég Steve Bannon a bývalý personálny šéf Bieleho dom Reince Priebus. Odporúčame:Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu Predstavitelia Bieleho domu môžu používať súkromné e-mailové účty, musia však všetky profesionálne správy posielať na ich pracovné účty, aby na základe federatívnych nariadení tieto informácie zachovali. Konverzácia, ktorá sa nestala Ak sa tak nestane, dochádza k obmedzeniu prístupu novinárov, zákonodarcov a ďalších osôb k inak verejne dostupným informáciám. "Verejnosť má právo na prístup k verejným záznamom, verejnosť má právo na istotu, že neboli ohrozené žiadne utajené alebo citlivé informácie," uviedol Cummings v liste adresovanom Kushnerovi. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders počas tlačového brífingu uviedla, že sa nebude podieľať na zverejňovaní e-mailov s tým, že nebude "pokračovať v konverzácii, ktorá sa nestala". Podľa nej je používanie súkromných e-mailov v súvislosti s vládnymi záležitosťami "veľmi obmedzené". Donald Trump počas prezidentskej kampane opakovane kritizoval svoju demokratickú rivalku Hillary Clinton za to, že používala súkromný e-mailový účet počas jej pôsobenia vo funkcii ministerky zahraničia. Okrem iného prisahal, že ju uväzní za jej narábanie s tajnými informáciami. Clintonovej e-maily pred dvomi rokmi prešetrovali zase Republikáni. Viac k témam: Donald Trump, Ivanka Trumpová, Jared KushnerZdroj: Webnoviny.sk - Zať a poradca amerického prezidenta sa priznal, že používal súkromný e-mail na vládne záležitosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zať a poradca amerického prezidenta sa priznal, že používal súkromný e-mail na vládne záležitosti

Sedem ľudí zatkli za to, že na koncerte vztýčili vlajku homosexuálov

KÁHIRA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Egyptské úrady v pondelok zatkli sedem ľudí, ktorí na rockovom koncerte vztýčili dúhovú vlajku hnutia LGBT. Obviňujú ich z homosexuality a jej propagácie. Skupina vlajkou mávala v piatok na káhirskom koncerte libanonskej indierockovej skupiny Mashrou\' Leila, ktorej spevák sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii. Fotografie a videá s dúhovou vlajkou sa krátko po vystúpení začali šíriť na internete, čo na jednej strane vyvovalo chvály a na druhej útoky. Odporúčame:Britský dôchodca vyhral súdny spor za rovnocenné penzijné práva pre manžela V pondelok ich zatkli a obvinili z "podnecovania k nemorálnosti", pričom úrady konali po tom, ako zistili, že "vztýčili vlajku homosexuálov", informovali agentúru AP pod podmienkou anonymity úradníci, ktorí nemali oprávnenie komunikovať s médiami. Odporúčame:Egyptská armáda spustila vojenské cvičenie vzdušných síl so Saudskou Arábiou Homosexualita je v Egypte tabuizovaná medzi moslimskom majoritou i kresťanskou menšinou, i keď ju zákon vyslovene nezakazuje. V skutočnosti však ľudí v tejto súvislosti často stíhajú na základe iných obvinení, napríklad uvedenej "nemorálnosti" či "smilstva", ktoré bežne používajú v súvislosti s prostitúciou, alebo tiež "rúhania". Reza Ragab z egyptského hudobného zväzu sa po incidente vyjadril, že skupina Mashrou\' Leila mala všetky potrebné povolenia, no jej ďalšie vystúpenia v krajine zakážu. Viac k témam: Dúhový PRIDE, EgyptZdroj: Webnoviny.sk - Sedem ľudí zatkli za to, že na koncerte vztýčili vlajku homosexuálov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sedem ľudí zatkli za to, že na koncerte vztýčili vlajku homosexuálov

Brazílska vláda stiahla rozhodnutie o zrušení rozsiahlej prírodnej rezervácie, ťažiť sa nebude

BRAZÍLIA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Brazílska vláda stiahla kontroverzný výnos, ktorým chcela zrušiť rozľahlú prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese s cieľom umožniť tam komerčnú ťažbu. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Oblasť s rozlohou 46-tisíc kilometrov štvorcových je podľa predpokladov bohatá na zlato a minerály. Najväčší útok za 50 rokov Rozhodnutie bolo terčom kritiky od chvíle, ako ho podpísal prezident Michel Temer, podľa ktorého by zrušenie rezervácie pomohlo posilniť ekonomiku krajiny. Opozičný senátor Randolfe Rodrigues však kroky vlády označil za "najväčší útok na Amazonský prales za posledných 50 rokov". Odporúčame:Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili Vláda rozhodnutie po kritike upravila, no federálny súd ho neskôr zablokoval úplne s tým, že akékoľvek zmeny v statuse prírodnej rezervácie musia prejsť kongresom. Väčšia ako Dánsko V pondelok sa následne vláda rozhodla výnos zrušiť, pričom oznámila, že sa otázkou v budúcnosti plánuje opätovne zaoberať v širšej debate. "Brazília potrebuje rásť a vytvoriť pracovné miesta, pritiahnuť investície ťažobných spoločností a využiť ekonomický potenciál regiónu," vyjadrilo sa v stanovisku ministerstvo ťažby a energetiky. Rezervácia Renca, ktorá sa rozprestiera vo východnej časti Amazónie, je domovom viacerých domorodých kmeňov a nachádzajú sa v nej rozsiahle plochy nedotknutého lesa. Rozlohou je väčšia ako Dánsko a ťažba mala byť povolená na zhruba 30 percentách jej plochy. Viac k témam: Amazonský prales, Brazília, minerály, príroda, zlatoZdroj: Webnoviny.sk - Brazílska vláda stiahla rozhodnutie o zrušení rozsiahlej prírodnej rezervácie, ťažiť sa nebude © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brazílska vláda stiahla rozhodnutie o zrušení rozsiahlej prírodnej rezervácie, ťažiť sa nebude

Sobotka: Krajne pravicová AfD dnes útočí na utečencov a EÚ, zajtra sa zameria na Čechov a Poliakov

PRAHA 26. septembra (WebNoviny.sk) - Výsledky nedeľňajších nemeckých parlamentných volieb, v ktorých zvíťazili kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a na prekvapivom treťom mieste skončila krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), v pondelok komentovali aj poprední českí politici. Odporúčame:Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949 Podľa českého sociálnodemokratického premiéra Bohuslava Sobotku sú tí, ktorí dobrý výsledok AfD vítajú, krátkozrakí. Ako premiér v pondelok napísal na Twitteri, AfD "dnes útočí na utečencov a Európsku úniu a zajtra sa zameria na Čechov a Poliakov". Odporúčame:Dôležitý výsledok pre stabilitu a bezpečnosť v Európe, okomentoval Kiska triumf Merkelovej vo voľbách Opačný názor má bývalý český premiér a prezident Václav Klaus, ktorý AfD podporoval aj počas nemeckej predvolebnej kampane. Dobrý volebný výsledok tejto strany ho potešil a nazval ho "veľkým povzbudením pre všetkých českých a európskych demokratov". Viac k témam: AfD Alternatíva pre Nemecko, Angela Merkelová, Bohuslav Sobotka, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, Nemecko, parlamentné voľby v Nemecku, Václav KlausZdroj: Webnoviny.sk - Sobotka: Krajne pravicová AfD dnes útočí na utečencov a EÚ, zajtra sa zameria na Čechov a Poliakov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sobotka: Krajne pravicová AfD dnes útočí na utečencov a EÚ, zajtra sa zameria na Čechov a Poliakov

Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

WASHINGTON 25. septembra (WebNoviny.sk) - Najnovším terčom nevyberanej kritiky zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa sa stali cez víkend hráči amerického futbalu. Trumpovi sa nepozdáva ich kampaň, v rámci ktorej protestujú proti podľa nich pretrvávajúcej diskriminácii Afroameričanov v USA tým, že počas hrania americkej hymny pred zápasom sedia alebo kľačia. Odporúčame:Hráči si počas americkej hymny kľakli na koleno, gesto vyvolalo ostrú kritiku Donalda Trumpa Podľa Trumpa by malo byť povinné, aby každý hráč amerického futbalu stál počas hymny v pozore. Hráčov, ktorí stáť odmietnu, by mali jednotlivé kluby jednoducho vyhodiť, mieni Trump. Nadávky na hráča "Stiahnite toho sku**ysyna z ihriska," vyhlásil v nedeľu americký prezident na adresu jedného z hráčov na stretnutí s voličmi v Huntsville v štáte Alabama. Trumpových fanúšikov jeho vyhlásenie nadchlo, ešte v ten deň však vyvolalo búrku nevôle naprieč celou Národnou futbalovou ligou (NFL). "V tejto lige nie sú žiadni sku**ysyni," odkázal Trumpovi tréner tímu Detroit Lions Jim Caldwell. Agentúra AP napočítala v nedeľu viac ako dvesto hráčov NFL, ktorí pri hymne sedeli, kľačali alebo sa modlili. Veľmi fajn ľudia "Tak tých ľudí z Charlottesville nazval veľmi fajn ľudmi, ale my sme preňho sku**ysyni," komentoval Trumpove vyhlásenie hráč tímu Denver Broncos Brandon Marshall, pričom narážal na Trumpove reakcie na augustové zrážky medzi krajnými pravičiarmi a antirasistami v Charlottesville. Americký prezident po týchto udalostiach okrem iného hovoril, že v oboch táboroch boli "veľmi fajn ľudia". President Trump bashed \'son of a b*tch\' NFL players for kneeling during the national anthem to protest racism. Here\'s how they answered pic.twitter.com/E3NE1MzjcL — NowThis (@nowthisnews) 25. září 2017 Aj podľa hviezdy Miami Dolphins Michaela Thomasa by sa mal Trump radšej venovať podstatnejším veciam, ako riešiť, či niekto stojí pri hymne v pozore, alebo nie. "Pri tom všetkom, čo sa teraz deje vo svete a súvisí so Spojenými štátmi, tak vás zaujíma práve toto, môj pane? Ste lídrom slobodného sveta, a toto je to, čomu sa venujete?" odkázal Thomas do Bieleho domu. Viac k témam: Donald Trump, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

Nevyhlásili sme vám vojnu, odkazuje Biely dom do Pchjongjangu

WASHINGTON 25. septembra (WebNoviny.sk) - Americká administratíva v pondelok odmietla, že by prezident Donald Trump vyhlásil vojnu komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). O tom, že USA vyhlásili Pchjongjangu vojnu, krátko predtým hovoril severokórejský minister zahraničných vecí Li Jong-ho. Podľa Washingtonu však ide len o účelovú dezinterpretáciu. "Spojené štáty Severnej Kórei nevyhlásili vojnu," odkázala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders severokórejským predstaviteľom. Odporúčame:Trump nám vyhlásil vojnu, reaguje Severná Kórea na jeho ostré slová o vodcovi Kimovi na Twitteri Slovami o vyhlásení vojny zo strany USA reagoval šéf severokórejskej diplomacie na Trumpov sobotňajší príspevok na Twitteri, v ktorom uviedol, že ak líder komunistickej krajiny Kim Čong-un neprestane so svojimi ostrými vyhláseniami, "už tu dlho nepobudne". Podľa severokórejského ministra má KĽDR vďaka tomuto vyjadreniu na základe charty OSN právo na protiopatrenia, medzi ktoré patrí aj "právo na zostrelenie amerických strategických bombardérov, aj keď nie sú v našom vzdušnom priestore". Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Nevyhlásili sme vám vojnu, odkazuje Biely dom do Pchjongjangu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nevyhlásili sme vám vojnu, odkazuje Biely dom do Pchjongjangu

OSN viní Rusko zo závažného porušovania ľudských práv na Kryme

ŽENEVA 25. septembra (WebNoviny.sk) - Rusko sa na Kryme dopúšťa závažných porušení ľudských práv. Vyplýva to zo správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), ktorý monitoroval situáciu na polostrove na žiadosť ukrajinskej vlády. Dodržiavanie ľudských práv Podľa správy krajina porušuje ľudské práva vnútením ruského občianstva tamojším obyvateľom a úmyselným presúvaním stoviek väzňov a zadržaných ľudí do ruských väzníc. Odporúčame:Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom "Kľúčovým nálezom je vážne zhoršenie dodržiavania ľudských práv a základných slobôd na Kryme počas uplynulého tri a pol roka," uviedla vedúca monitorovacej misie OSN Fiona Frazer s tým, že presun väzňov porušuje medzinárodné právo. Tisícky krymských občanov, ktorí odmietli žiť pod ruskou správou, podľa nej odišli žiť na Ukrajinu, zatiaľ čo ďalšie desaťtisíce ľudí sa na Kryme zrazu stali "cudzincami a čelili značným ťažkostiam", pretože buď odmietli ruské občianstvo alebo preň nesplnili podmienky. "To, že nemajú ruské občianstvo, ich obmedzilo a zabránilo im v získaní práce, zdravotnej starostlivosti, majetku a výkone ich politických práv," dodala. Efektívne vyšetrenie správ Ruský diplomat v Ženeve trval na tom, že monitorovacia misia OHCHR nemá spôsobilosť na to, aby skúmala situáciu na Kryme, keďže je súčasťou Ruska. Odporúčame:Európska únia opäť predĺžila platnosť sankcií voči Rusku "Je zvláštne, že ľudkosprávna misia na Ukrajine hodnotí situáciu v Ruskej federácii," uviedol diplomat pod podmienkou anonymity. Rusko anektovalo Krym v roku 2014, za čo si odvtedy vyslúžilo od USA a Európskej únie početné sankcie. OHCHR v správe vyzýva Rusko, aby efektívne vyšetrilo správy o mučení, únosoch a vraždách na polostrove. Organizácia OSN zároveň kritizovala zamietnutie prístupu jej tímu na Krym. OHCHR vyzýva medzinárodnú komunitu, aby vytvorila v tejto veci na Moskvu nátlak. Viac k témam: Krym, OSN Organizácia spojených národov, Rusko, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR)Zdroj: Webnoviny.sk - OSN viní Rusko zo závažného porušovania ľudských práv na Kryme © SITA Všetky práva vyhradené.

logo OSN viní Rusko zo závažného porušovania ľudských práv na Kryme

Šéfka nemeckej pravicovej strany vynadala kolegom a opustila tlačovú konferenciu

BUDYŠÍN 25. septembra (WebNoviny.sk) - Nemecká krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá skončila v nedeľňajších parlamentných voľbách tretia so ziskom 12,6 percenta, si prekvapivo dobrý volebný výsledok neužíva a miesto osláv rieši spory medzi svojimi vrcholnými predstaviteľmi. Frauke Petry, jedna z dvoch predsedov strany, v pondelok nahnevane odišla z povolebnej straníckej tlačovej konferencie a ešte predtým svojim straníckym kolegom pred novinármi vynadala do anarchistov. Chvíľka ticha "Strana, v ktorej panuje anarchia, môže byť úspešná akurát tak v opozícii, ale nemôže poskytnúť voličom serióznu ponuku na pobyt vo vláde," povedala Petry. Oznámila aj to, že v Spolkovom sneme (Bundestagu) nebude pracovať v klube AfD. Strana bude mať v novom parlamente 94 z celkového počtu 709 poslancov, v parlamentnom klube ich teda bude najmenej o jedného menej. Odporúčame:Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949 Medzi zvyšnými politikmi AfD, ktorí boli na tlačovej konferencii prítomní, zavládla po nahnevanom odchode Frauke Petry chvíľka ticha, ktorú ukončil až druhý predseda strany Jörg Meuthen slovami, že sa "za celú stranu ospravedlňuje za túto epizódu " a doplnil, že sa Petry s jej straníckymi kolegami o svojom kroku vopred nerozprávala. Prezentovanie umiernenejších názorov Petry bola zástankyňou toho, že by strana mala prezentovať umiernenejšie názory, aby sa tak nepripravila o možnosť spolupracovať s inými nemeckými politickými stranami. Ani sama však v minulosti nechodila ďaleko po ostré vyhlásenia. V roku 2016 napríklad povedala, že Nemci by mali nelegálnych migrantov, ktorí sa pokúšajú do krajiny preniknúť, strieľať na hraniciach. Podpredsedníčka strany Beatrix von Storch k tomu neskôr doplnila, že treba na hraniciach strieľať aj ženy a deti. Po tom, čo tieto poznámky vyvolali v spoločnosti pohoršenie, sa poopravila s tým, že deti by strieľať nemali, ale ženy áno. Viac k témam: AfD Alternatíva pre Nemecko, Frauke Petry, parlamentné voľby v NemeckuZdroj: Webnoviny.sk - Šéfka nemeckej pravicovej strany vynadala kolegom a opustila tlačovú konferenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šéfka nemeckej pravicovej strany vynadala kolegom a opustila tlačovú konferenciu

Väčšina pasažierov Ryanairu, ktorých lety zrušili, už má náhradné lety, alebo im vrátia cestovné

BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) - Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair, ktorá v polovici septembra ohlásila, že počas šiestich týždňov v septemberi a októbri zruší 2 100 letov pre nedostatok pilotov, už pre 97 percent dotknutých pasažierov dohodla alternatívne lety alebo vrátenie cestovného. Odporúčame:Ryanair zrušil desiatky letov, pozrite si kompletný zoznam Letecký prepravca o tom informoval v správe, ktorú v pondelok poskytol agentúre SITA. Skontaktovať sa musí ešte so zvyšnými troma percentami dotknutých zákazníkov, čo je necelých 10 tis. ľudí. "Opäť sa úprimne ospravedlňujeme každému z 315 tis. zákazníkov, ktorých pôvodné lety boli zrušené," povedal riaditeľ marketingu spoločnosti Ryanair Kenny Jacobs. Dodal, že pre problémy s rozpisom služieb pilotov sa už nijaké ďalšie lety nezrušili. Generálny riaditeľ firmy Ryanair Michael O\'Leary minulý týždeň povedal, že rušenie letov počas šesťtýždňového obdobia firmu stojí približne 25 mil. eur. Viac k témam: RyanairZdroj: Webnoviny.sk - Väčšina pasažierov Ryanairu, ktorých lety zrušili, už má náhradné lety, alebo im vrátia cestovné © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Väčšina pasažierov Ryanairu, ktorých lety zrušili, už má náhradné lety, alebo im vrátia cestovné

Trump nám vyhlásil vojnu, reaguje Severná Kórea na jeho ostré slová o vodcovi Kimovi na Twitteri

NEW YORK 25. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) vojnu. V pondelok sa tak vyjadril severokórejský minister zahraničia Li Jong-ho v reakcii na Trumpov sobotňajší príspevok na Twitteri, v ktorom uviedol, že líder komunistickej krajiny Kim Čong-un, ak neprestane so svojimi ostrými vyhláseniami, "tu už dlho nepobudne". Odporúčame:Americké vojenské lietadlá preleteli blízko pobrežia Severnej Kórey Podľa ministra má krajina vďaka tomuto vyjadreniu na základe charty OSN právo na protiopatrenia. Medzi ne má podľa šéfa severokórejskej diplomacie patriť aj "právo na zostrelenie amerických strategických bombardérov, aj keď nie sú vo vzdušnom priestore" KĽDR. North Korea accuses Trump of declaring war https://t.co/APGAROh32W pic.twitter.com/8KgmpIHkHe — CNN (@CNN) 25. září 2017 Trump v sobotu na Twitteri reagoval na vystúpenie Li Jong-hoa na pôde OSN. "Práve som počul ministra zahraničia Severnej Kórey hovoriť v OSN. Ak opakuje myšlienky malého raketového muža (Kim Čong-una, poz.red.), nepobudnú tu veľmi dlho!" napísal prezident v príspevku. "Otázka, kto tu pobudne dlhšie, je teda zodpovedaná," reagoval na Trumpove slová v pondelok severokórejský minister zahraničia. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná KóreaZdroj: Webnoviny.sk - Trump nám vyhlásil vojnu, reaguje Severná Kórea na jeho ostré slová o vodcovi Kimovi na Twitteri © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump nám vyhlásil vojnu, reaguje Severná Kórea na jeho ostré slová o vodcovi Kimovi na Twitteri

Hráči si počas americkej hymny kľakli na koleno, gesto vyvolalo ostrú kritiku Donalda Trumpa

WASHINGTON 25. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump najnovšie prišiel s vyhlásením, že kritika z jeho strany na adresu kľačiacich hráčov amerického futbalu počas hymny nemá nič spoločné so športom ako takým. V pondelok sa na sociálnej sieti twitter vyjadril: "Celé je to o rešpekte našej krajiny, vlajky a národnej hymny. NFL ich musí rešpektovať!". Prezident USA v príspevku takisto uviedol, že fanúšikovia kľačiacich hráčov ocenili bučaním a vyžadovali si rešpekt voči vlajke USA. Odporúčame:Trump sľubuje najrozsiahlejšie zníženie daní v histórii, do krajiny chce vrátiť pracovné miesta V skutočnosti však išlo len o veľmi malé percento divákov. Hráči NFL týmto gestom vyjadrujú podporu hnutiu proti policajnému násiliu na černochoch. Trump v pondelok vyzdvihol motoristické preteky Nascar, počas ktorých nikto nepokľakol. V nedeľu viacero majiteľov tímov a funkcionárov uviedlo, že si neželajú, aby niekto protestoval. Odporúčame:Dolár klesol voči jenu aj oproti euru, Trump schválil prísnejšie sankcie voči Severnej Kórei Naopak, v ten istý deň počas hracieho dňa NFL pokľaklo počas hymny alebo zdvihlo protestne do vzduchu päsť približne 200 hráčov. Reagovali tak aj na Trumpov skorší príspevok o tom, že kľačiaci futbalisti by mali byť vyhodení alebo suspendovaní. Viac k témam: americký futbal, Donald Trump, násilie, protest, USAZdroj: Webnoviny.sk - Hráči si počas americkej hymny kľakli na koleno, gesto vyvolalo ostrú kritiku Donalda Trumpa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hráči si počas americkej hymny kľakli na koleno, gesto vyvolalo ostrú kritiku Donalda Trumpa

Čína vydala pre cudzincov zákaz vstupu do Tibetu, dôvodom je zjazd Komunistickej strany

PEKING 25. septembra (WebNoviny.sk) - Čína všetkým cudzincom dočasne zakáže vstup do Tibetu. Dôvodom je zjazd Komunistickej strany v Pekingu, ktorý sa začne 18. októbra a mal by trvať zhruba 10 dní. Zamestnankyňa štátom riadenej medzinárodnej tibetskej cestovnej agentúry v meste Lhasa pre agentúru AP povedala, že špeciálne povolenie na vstup do regiónu až do 29. októbra nedostane žiadny cudzinec. Odporúčame:Čína reaguje na nové sankcie proti Severnej Kórei, krajina obmedzí vývoz surovín Ako ďalej uviedla, informovali ju, že vláda si rezervovala všetky izby v tibetských hoteloch, ktoré majú povolenie ubytovávať cudzincov. Čína v čase konania významných politických udalostí pravidelne prijíma prísne bezpečnostné opatrenia a práve na Tibet už dlhodobo uvaľuje prísnejšie bezpečnostné a cestovné obmedzenia než na iné časti krajiny, pričom tiež od turistov požaduje špeciálne povolenie na návštevu. Odporúčame:Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili Región býva pre turistov neprístupný aj na výročia udalostí ako boli napríklad protivládne demonštrácie, ktoré vypukli v roku 2008 v hlavnom meste Lhasa a odtiaľ sa rozšírili do ostatných regiónov. Peking tvrdí, že Tibet je čínskym teritóriom už viac ako sedem storočí, mnoho Tibeťanov je však presvedčených, že po väčšinu tohto obdobia boli nezávislým národom. Tibeťania sa tiež sťažujú, že čínska vláda a prílev migrantov narúšajú budhistickú kultúru a tradičný spôsob života. Viac k témam: cestovný zákaz, Čína, TibetZdroj: Webnoviny.sk - Čína vydala pre cudzincov zákaz vstupu do Tibetu, dôvodom je zjazd Komunistickej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína vydala pre cudzincov zákaz vstupu do Tibetu, dôvodom je zjazd Komunistickej strany

Pred sopkou Agung ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká

BALI 25. septembra (WebNoviny.sk) - Oblasť okolo činnej sopky Agung na indonézskom ostrove Bali opustilo už takmer 50-tisíc ľudí. V pondelok o tom informoval Waskita Sutadewa z národnej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof. Tamojší obyvatelia utiekli pred možnou erupciou na okraje ostrova. Niektorí z nich hľadajú útočisko na ostrove Lombok. Odporúčame:Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí Indonézske úrady vydali pred Agung najvyššiu výstrahu v piatok a nariadili evakuáciu obyvateľov z oblastí, ktoré by jej erupcia mohla postihnúť po tom, ako zaznamenali "značný nárast" seizmickej aktivity. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera. Hovorca agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Purwo Nugroho počas tlačovej konferencie v Jakarte oznámil, že vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. Okrem toho poskytne aj ďalšiu humanitárnu pomoc vrátane matracov a prikrývok. Odporúčame:Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí "Šanca na výbuch je vysoká, ale nevieme, kedy sa to stane," vysvetlil Nugroho a dodal, že nie všetci obyvatelia ostrova opustili ohrozenú oblasť. "Strážnici územie ešte prehľadávajú a snažia sa ľudí vyzvať k evakuácii," dodal. Agung naposledy vybuchla v marci 1963, katastrofa si vyžiadala približne 1 100 obetí. V tom čase sopka chrlila popol do výšky desiatich kilometrov. Viac k témam: Bali, evakuácia, sopka AgungZdroj: Webnoviny.sk - Pred sopkou Agung ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred sopkou Agung ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká

Zatkli ďalšieho muža podozrivého z teroristického útoku v Londýne, polícia identitu neprezradila

LONDÝN 25. septembra (WebNoviny.sk) - V súvislosti s posledným bombovým útokom v londýnskom metre zatkli vo Walese 20-ročného muža. Polícia uviedla, že podozrivého budú pre teroristický útok vypočúvať na juhu Londýna, jeho identitu ale nezverejnila. Mladíka zatkli v pondelok v Cardiffe, ktorý leží približne 240 kilometrov západne od Londýna. Polícia v meste vykonáva na jednej adrese domovú prehliadku. Odporúčame:Foto: Polícia pátra po vodičovi Mercedesu, ktorý zrazil chodkyňu Minulý týždeň sa úradom podarilo zadržať 18-ročného Ahmeda Hassana, ktorého obvinili z umiestnenia bomby na stanici metra Parsons Green. Bomba 15. septembra čiastočne explodovala a zranila 30 ľudí. Vo väzbe zostávajú traja podozriví vrátane posledného zadržaného, ďalších troch prepustili na slobodu bez obvinení. K zodpovednosti za londýnsky útok sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Viac k témam: Islamský štát, polícia, teroristický útok v londýnskom metre, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Zatkli ďalšieho muža podozrivého z teroristického útoku v Londýne, polícia identitu neprezradila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zatkli ďalšieho muža podozrivého z teroristického útoku v Londýne, polícia identitu neprezradila

Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom

ARBÍL 25. septembra (WebNoviny.sk) - V Iraku sa začalo nezáväzné referendum o osamostatnení Kurdistanu, na ktorom by sa mali podľa očakávania zúčastniť viac ako tri milióny ľudí. Plebiscit sa koná v troch provinciách kurdského autonómneho regiónu, ako aj na územiach, ktoré si nárokujú rovnako Kurdi a Iračania, vrátane mesta Kirkúk bohatého na ropu. Odporúčame:Kurdi sú pripravení vytvoriť si vlastné hranice štátu Nová vlna konfliktov Koná sa pritom aj napriek obavám západných krajín, že môže vyvolať novú vlnu konfliktov, destabilizovať región a narušiť boje proti Islamskému štátu. Proti referendu je aj samotný Irak, ktorý nariadil, aby kontrolu nad všetkými hranicami a letiskami kurdského regiónu prevzala federálna vláda. Iracký premiér k situácii povedal: "Referendum je protiústavné. Ohrozuje Irak, mierové spolunažívanie medzi Iračanmi a celý región." Irak síce žiadal zrušenie referenda, v autonómnom regióne Kurdov toto rozhodnutie ale nemôže presadiť. Odporúčame:USA vyzývajú Kurdov: Zrušte referendum, máme pre vás iný plán Riskantná cesta k nezávislosti Kurdský prezident Masúd Barzání vyjadril nádej, že referendum bude pokojné, napriek tomu si je ale vedomý, že cesta k nezávislosti bude riskantná. Kurdi tvoria 15 až 20 percent obyvateľstva Iraku a už desiatky rokov bojujú za svoju samostatnosť. Ich početné menšiny žijú aj v Turecku, Sýrii a Iráne. Predbežné výsledky hlasovania sa očakávajú v utorok, oficiálne výsledky by mali zverejniť v priebehu týždňa. Rusko sa stretne s Tureckom Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok stretne s jeho tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom a spoločne prediskutujú referendum o nezávislosti irackých Kurdov. V pondelok to oznámila kancelária tureckého prezidenta po tom, ako hlavy oboch štátov spolu telefonovali. Obaja pritom zdôraznili dôležitosť územnej integrity Iraku a Sýrie. Prezidenti by počas štvrtkového stretnutia mali prediskutovať vývoj v regióne, Moskva tieto informácie zatiaľ nepotvrdila. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.   Viac k témam: Irak, Kurdi, nezávislosť kurdov, referendumZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom

V Austrálii vznikne nová vesmírna agentúra, krajina má podľa SIAA na to vhodné podmienky

CANBERRA 25. septembra (WebNoviny.sk) - Austrália bude mať národnú vesmírnu agentúru. Informovala o tom tamojšia vláda. "Agentúra bude kotvou pre našu domácu koordináciu a vstupnými dverami pre medzinárodné dohody," uviedla ministerka práce Michaelia Cash. Vláda plánuje bližšie informácie zverejniť počas Medzinárodného astronautického kongresu, ktorý sa koná tento týždeň v Adelaide. Na konferencii sa zúčastnia tisíce svetových vesmírnych odborníkov, vrátane šéfov národných agentúr iných krajín. Odporúčame:Skončila sa simulovaná misia na Mars, šesť ľudí po ôsmich mesiacoch opustilo pokusné zariadenie Zástupcovia Združenia vesmírneho priemyslu Austrálie (SIAA) tvrdia, že Austrália a Island sú jedinými členskými štátmi OECD bez vlastnej vesmírnej agentúry. Krajina je v oblasti informácií týkajúcich sa pozorovaní Zeme odkázaná na ďalšie štáty, ako napríklad USA. Podľa SIAA má však Austrália na rozvíjanie vesmírnych technológií vhodnú veľkosť, geografickú polohu a tiež relatívne nízku populáciu. Viac k témam: Austrália, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, vesmírna agentúraZdroj: Webnoviny.sk - V Austrálii vznikne nová vesmírna agentúra, krajina má podľa SIAA na to vhodné podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Austrálii vznikne nová vesmírna agentúra, krajina má podľa SIAA na to vhodné podmienky

Autobus sa rútil k okraju cesty a hrozil mu pád do rokliny, vodič skolaboval

VIEDEŇ 25. septembra (WebNoviny.sk) - V rakúskych Alpách havaroval autobus s francúzskymi turistami, štyria ľudia utrpeli zranenia a museli ich previezť do nemocnice. Odporúčame:Aktualizované: Na ceste I/66 sa zrazil autobus s autom, zahynul mladý pár a dve deti Ako informuje spravodajský portál BBC, vozidlo s 21 pasažiermi prechádzalo Tirolskými Alpami, keď 76-ročný vodič skolaboval a nad autobusom stratil kontrolu. Ten sa rútil smerom k okraju cesty a pred pádom do rokliny ho zastavil 65-ročný cestujúci, ktorý sedel blízko pri vodičovi a duchaprítomne zareagoval. Francúz vyskočil zo sedadla a zabrzdil, pričom vozidlo narazilo do drevených zvodidiel a zastalo na okraji 100 metrov hlbokej priepasti. Incident sa stal v sobotu neďaleko mesta Schwaz, v západnej časti Rakúska. Viac k témam: Alpy, nehoda autobusu, RakúskoZdroj: Webnoviny.sk - Autobus sa rútil k okraju cesty a hrozil mu pád do rokliny, vodič skolaboval © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Autobus sa rútil k okraju cesty a hrozil mu pád do rokliny, vodič skolaboval

Do Spojených štátov nevycestujú občania niektorých krajín, Trump podpísal nový cestovný zákaz

WASHINGTON 25. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal výnos obmedzujúci cestovanie do Spojených štátov pre občanov ôsmich krajín. Nové pravidlá sa dotknú občanov Čadu, Iránu, Líbye, Severnej Kórey, Somálska, Sýrie, Venezuely a Jemenu. Na niektoré krajiny sa pritom vzťahuje úplný zákaz a pre niektoré sú pripravené špeciálne zamerané obmedzenia. Odporúčame:Irán otestoval novú balistickú raketu Choramšár, Trump kritizoval raketový program v OSN V prípade Venezuely pôjde napríklad len o zákaz vstupu do USA pre istých vládnych predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov. Nariadenie by malo vstúpiť do platnosti 18. októbra, pričom úrady zdôraznili, že sa nedotkne ľudí s platnými vízami. Nové nariadenie nahradí Trumpov kontroverzný zákaz vstupu pre obyvateľov šiestich prevažne moslimských krajín, ktorého platnosť sa končí v týchto dňoch. Viac k témam: cestovný zákaz, Donald Trump, USAZdroj: Webnoviny.sk - Do Spojených štátov nevycestujú občania niektorých krajín, Trump podpísal nový cestovný zákaz © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do Spojených štátov nevycestujú občania niektorých krajín, Trump podpísal nový cestovný zákaz

Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949

aktualizované 25. septembra, 7:28 BERLÍN 25. septembra (WebNoviny.sk) - V nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách zvíťazila Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Podľa webstránky ústrednej volebnej komisie získala po spočítaní výsledkov vo všetkých 299 volebných okresoch 33 percent hlasov. Odporúčame:Merkelová deťom prezradila, kedy jej vypadol prvú zub a aké sú jej najobľúbenejšie zvieratá Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 20,5 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 12,6 percentami. Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10,7 percenta, ľavicová Die Linke s podporou 9,2 percenta a Zelení s 8,9 percentami. Volebná účasť podľa ARD dosiahla 75,9 percenta. SPD sa plánuje pridať k opozícii Lídri SDP vyhlásili, že sa plánujú pridať k opozícii. SDP. Predseda SDP Martin Schulz počas tlačovej konferencie označil nedeľu za ťažký deň. "Nedosiahli sme náš cieľ," uviedol a sľúbil, že aj napriek tomu bude boj strany za slobodu a demokraciu pokračovať. Výsledky volieb nenadchli ani líderku víťazného konzervatívneho bloku Angelu Merkelovú, ktorá obhájila svoj mandát do štvrtého funkčného obdobia. CDU/CSU získala vo voľbách najhorší výsledok od roku 1949. "Priali sme si lepší výsledok, ale dosiahli sme naše ciele. Môžeme vytvoriť vládu a nikto ju nemôže vytvoriť proti nám," vyjadrila sa kancelárka. Naopak, radostne prijali výsledky členovia strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá skončila na treťom mieste. Alexander Gauland, ktorý je spolupredsedom strany, uviedol, že AfD bude naďalej tradičným stranám šliapať na päty. "Poženieme ich. Poženieme Merkelovú aj kohokoľvek iného," dodal. Tretie miesto AfD potešilo Le Penovú Kancelárke k opätovnému víťazstvu už zagratuloval prostredníctvom sociálnej siete Twitter šéf europarlamentu Antonio Tajani, ktorý uviedol, že po voľbách Nemecko zostáva spojené európskou myšlienkou. "Teraz musíme Európu spoločne reformovať," dodal. Na Twitteri tiež Merkelovej zablahoželal aj český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. "Štvrté volebné víťazstvo Angely Merkel je dôkazom toho, že v Nemecku vládne spokojnosť," napísal. Šéf liberálov v europarlamente a jeho hlavný vyjednávač pre brexit Guy Verhofstadt zagratuloval zase Slobodnej demokratickej strane (FDP). Liberáli, ktorí sa do Spolkového snemu vracajú po štyroch rokoch, znova oslavujú v Európe veľký úspech, tvrdí. Tretie miesto AfD potešilo zase pravicovú francúzsku političku Marine Le Penovú. Tá strane na Twitteri zagratulovala k historickému úspechu. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránok www.bundeswahlleiter.de, www.iDNES.cz a archívu agentúry SITA. Viac k témam: AfD Alternatíva pre Nemecko, Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, FDP Slobodná demokratická strana, Martin Schulz, parlamentné voľby v Nemecku, SPD Sociálnodemokratická strana NemeckaZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949 © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Voľby v Nemecku vyhrala Merkelovej CDU/CSU, ale má najmenšiu podporu od roku 1949

Emanuel zabil v kostole jednu ženu a ďalších sedem ľudí zranil

NASHVILLE 25. septembra (WebNoviny.sk) - Maskovaný strelec v americkom Nashville, v štáte Tennessee, zabil jednu ženu a ďalších sedem ľudí zranil. Ako informovali tamojšie úrady, útočníka, ktorý kráčajúc uličkou v kostole mlčky strieľal na ľudí, konfrontoval pomocník a strelec sa v súboji s ním zrejme sám zranil. Motív útočníka nie je známy Útočníkom je podľa úradov 25-ročný Emanuel Kidega Samson, ktorý žil v meste Murfreesboro a do Spojených štátov prišiel v roku 1996 zo Sudánu. V krajine je legálne. Odporúčame:Vo verejnej knižnici sa strieľalo, starosta mesta to označil ako tragický a nezmyselný prípad Motív jeho konania nie je známy a polícia sa podľa agentúry AP zatiaľ nevyjadrila ani k niekoľkým zvláštnym statusom, ktoré pred streľbou zverejnil na sociálnej sieti Facebook. V čase streľby bolo v kostole 42 ľudí Hovorca nashvillskej polície Don Aaron uviedol, že útočník zaparkoval na konci bohoslužby pri kostole, cestou dnu zastrelil ženu, ktorá išla k svojmu autu a zadným vchodom vošiel vo budovy, kde pálil z dvoch pištolí a trafil šesť ľudí. V jeho aute neskôr našli aj ďalšie dve strelné zbrane. Zatiaľ podľa Aarona nie je jasné, či rana, ktorú si spôsobil na hrudníku, bola úmyselná. Samson, ktorého niekoľko hodín po streľbe prepustili z nemocnice, je vo väzbe a polícia sa ho chystá obviniť z vraždy. K tomuto obvineniu by pritom mali podľa vyjadrenia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter "neskôr pribudnúť ďalšie". V čase streľby bolo v kostole 42 ľudí a všetci zranení sú dospelí, informoval ďalej Aaron. Neďaleké nemocnice ošetrili strelca a ďalších šesť ľudí so strelnými poraneniami a tiež 22-ročného pomocníka, ktorého Samson udrel pištoľou. Viac k témam: krimi, Nashville, streľba, USAZdroj: Webnoviny.sk - Emanuel zabil v kostole jednu ženu a ďalších sedem ľudí zranil © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Emanuel zabil v kostole jednu ženu a ďalších sedem ľudí zranil

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Gelnica-Folkmar, Helcmanovce, Jaklovce, Krompachy, Margecany, Prakove, Veľký Folkmar, Žakarovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang