gelnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Gelnica

Svet

Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa

ISLAMABAD 28. júla (WebNoviny.sk) - Najvyšší súd v Pakistane zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa. Na základe obvinení z korupcie tak rozhodla komisia piatich sudcov. Premiéra a jeho dvoch synov vyšetrujú od roku 2016 v kauze takzvaných panamských dokumentov, ktoré naznačili ich využívanie offshorových spoločností a pranie špinavých peňazí. Odporúčame:Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri Ako informuje agentúra AP, rozhodnutie súdu nie je prekvapivým krokom, keďže aj právni experti aj opoziční lídri očakávali represívne opatrenia voči Šarífovi a jeho rodine. V krajine pritom nejde o prvý prípad, keď súd zbavil premiéra funkcie. V roku 2012 odsúdil vtedajšieho premiéra Júsufa Razu Gíláního za opovrhovanie súdom a donútil ho odstúpiť. Viac k témam: Nawaz Sharif, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa

Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí

NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - Od prvého apríla opustilo svoje domovy vyše 200-tisíc civilistov z okolia sýrskeho mesta Rakka, ktoré je hlavným mestom militantnej organizácie Islamský štát (IS). Z nich asi 30-tisíc odišlo tento mesiac. Tisíce nemajú možnosť ujsť Ako uviedla počas videohovoru na stretnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Ursula Müller, v obkľúčenom meste sa podľa odhadov nachádza ešte "20 až 50-tisíc ľudí", ktorí nemajú možnosť ujsť. Müller, ktorá sa prihovárala z Jordánskeho Ammánu, tiež vyjadrila nespokojnosť s poskytovaním pomoci v oblasti. Podľa nej OSN poslala tento mesiac pomoc len do pár ťažko dostupných oblastí v Sýrii, ale na žiadne obliehané miesto. Vinu pripísala sýrskej vláde, ozbrojeným skupinám, neistote a bojom. Bojujú s náletmi Müller tiež uviedla, že humanitárne podmienky sú pre vysídlencov z provincie Rakka náročné, keďže tam teploty teraz dosahujú takmer 50 stupňov Celzia. Obavy vzbudzuje aj ich ochrana mimo táborov, v ktorých momentálne žijú, povedala. Sýrske povstalecké sily podporované Spojenými štátmi dobyli už takmer polovicu mesta Rakka, no ich postup spomaľuje obrovské množstvo výbušnín nastražených extrémistami. Tie spolu s bojmi a náletmi občanom mesta komplikujú útek. Civilisti ako ľudské štíty "Ako napredujú vojenské operácie, zväčšujú sa naše obavy o ďalšie obete medzi civilistami," uviedla Müller a podotkla, že tieto obavy spôsobujú správy o tom, že bojovníci IS používajú civilistov ako ľudské štíty. Ako sa tiež vyjadrila, OSN a jej partneri sú im pripravení pomôcť, hneď ako im bezpečnostné podmienky umožnia dostať sa k nim. Námestníčka tiež uviedla, že OSN zaznamenalo pokles násilností v niektorých oblastiach krajiny odvtedy, čo sa Rusko a Irán podporujúci prezidenta Baššára al-Asada a Turecko, ktoré stojí na strane opozičných síl, dohodli na pláne vytvoriť v Sýrii štyri deeskalačné zóny. Viac k témam: Islamský štát, RakkaZdroj: Webnoviny.sk - Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z hlavného mesta Islamského štátu od apríla utieklo vyše 200-tisíc ľudí

Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia

PEKING 28. júla (WebNoviny.sk) - Čína uzavrela časť Žltého mora pri svojom južnom pobreží, dôvodom sú vojenské cvičenia. Ako informovali úrady mesta Lien-jün-kang, od štvrtka do soboty sa komerčné lode nebudú môcť dostať na územie o rozlohe zhruba 40-tisíc kilometrov štvorcových. Podľa vyhlásenia Čínskej ľudovo-oslobodzovacej armády sa medzi mestami Lien-jün-kang v provincii Ťiang-su a prístavom Čching-tao v provincii Šan-tung uskutočnia "vojenské aktivity veľkého rozsahu". Cvičenie sa bude konať len pár dní pred oslavami 90. výročia armády, ktoré ešte nie sú bližšie špecifikované. Odporúčame:Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri Čína nedávno urýchlila morské cvičenia vzdialené od prístavov, na ktorých sa podieľa aj ich jediná operujúca lietadlová loď a jej bojová skupina. Vo štvrtok sa skončilo spoločné cvičenie čínskych a ruských námorných síl v Baltskom mori blízko Petrohradu. Osemdňové cvičenia s názvom "Spoločné more 2017" boli zamerané na spoločné záchranné misie a "zabezpečovanie námorných ekonomických aktivít", informuje agentúra Sinchua. Viac k témam: Čína, vojenské cvičenie, Žlté moreZdroj: Webnoviny.sk - Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína uzavrela časť Žltého mora, armáda plánuje veľké cvičenia

Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované)

aktualizované 28. júla o 9:49 BARCELONA 28. júla (WebNoviny.sk) - Pri nehode vlaku v španielskej Barcelone sa zranilo minimálne 48 ľudí, päť z nich ťažko. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Incident sa stal o 7:15, počas rannej špičky na stanici França. Podľa doterajších správ vlak prichádzajúci z dediny Sant Vicenç de Calders neubrzdil, keď vošiel do stanice a narazil do bariér na nástupisku. Desiatky záchranárov ošetrili väčšinu zranených priamo na nástupisku. Do nemocnice odviezli minimálne 18 ľudí, vrátane piatich ťažko zranených. Barcelonské záchranné zložky o tom informovali prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. BREAKING: 48 injured including 7 seriously after a train crashed into the podium at Barcelona train station, Spain. pic.twitter.com/OqvzHI8uLd — News_Executive (@News_Executive) 28. července 2017 >>> SPRÁVU BUDEME AKTUALIZOVAŤ Viac k témam: Barcelona, nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: V Barcelone havaroval vlak, zranili sa desiatky ľudí (aktualizované)

Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri

SHAH ALAM 28. júla (WebNoviny.sk) - Súdny proces s dvomi ženami obvinenými z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-nama sa začne 2. októbra. V piatok to počas pojednávania, na ktorom boli prítomné aj obvinené, oznámil sudca Azmi Ariffin. Podľa neho bude proces trvať dva mesiace. Tvár potretá jedom Vietnamka Doan Thi Huong a Indonézanka Siti Aisyah údajne otrávili Kim Čong-nama tým, že mu na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure potreli tvár jedom. Išlo pritom o nervovoparalytickú bojovú látku VX. Ženy, ktoré po odsúdení môžu čeliť až trestu smrti, povedali, že to považovali za žart pre skrytú kameru. Odporúčame:Európska únia zvažuje zaviesť prísnejšie sankcie pre Severnú Kóreu, chce zabrániť vývoju zbraní Obidve sa počas pojednávania objavili oblečené v tradičnom malajzijskom oblečení a na prítomných sa najprv usmievali. Ako uviedla agentúra AP, po tom čo sudca opustil miestnosť, sa však Aisyah rozplakala. Ďalší štyria podozriví Mladé ženy sú jediné podozrivé z vraždy, ktoré sú vo väzbe. Podľa malajzijskej polície ďalší štyria podozriví zo Severnej Kórey opustili krajinu hneď po zabití Kim Čong-nama. Vražda bola súčasťou päťročného sprisahania severkórejského lídra Kim Čong-una voči bratovi, ktorého údajne nikdy nestretol, informuje juhokórejská špionážna agentúra. Severná Kórea je známa objednávaním vrážd ľudí, ktorí boli hrozbou režimu. Pchjongjang však akékoľvek spojenie s vraždou poprel a mŕtveho muža dokonca ani neuznal za Kim Čong-nama. Viac k témam: Kim Čong-nam, MalajziaZdroj: Webnoviny.sk - Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súd so ženami obvinenými z vraždy Kimovho brata sa začne v októbri

Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá

VARŠAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Poľská vláda má v úmysle po tom, ako dokončí "radikálne" zmeny v súdnictve, "decentralizovať" médiá. Vo štvrtok sa tak vyjadril líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski s tým, že očakáva "veľmi silný odpor". Vo dvoch rozhovoroch pre TV Trwam a Radio Maryja tiež povedal, že zmeny potrebujú aj univerzity. Odporúčame:Prezident Duda bude vetovať sporné návrhy zákonov o súdnictve Kaczynski síce neuviedol žiadne detaily, no iní členovia strany už pred časom avizovali plány obmedziť zahraničné vlastníctvo súkromných mediálnych spoločností v Poľsku. Množstvo poľských novín má pritom nemeckých alebo švajčiarskych vlastníkov a súkromnú vysielaciu spoločnosť TVN zas vlastnia Američania. Kaczynski sa zaviazal dokončiť zmeny v súdnictve, ktoré kritizuje Európska únia (EÚ) za porušovanie zásad demokracie, napriek čiastočnému vetu prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý odmietol dva z troch kontroverzných návrhov zákonov. V utorok podpísal len jeden, ktorým dal ministrovi spravodlivosti právo menovať všetkých šéfov nižších súdov. Európska komisia v stredu oznámila, že si necháva pootvorené dvere pre možné sankcie voči Poľsku a krajine dáva mesiac, odkedy zákon vstúpi do platnosti, aby vyriešila rozpory v presadzovanej reforme súdnictva a zosúladila ju s právom EÚ. Snahy PiS o reformu súdneho systému vyvolali v Poľsku celoštátne protesty. Viac k témam: Jaroslaw Kaczyňski, médiá, PiS Právo a spravodlivosť, Poľsko, súdnictvoZdroj: Webnoviny.sk - Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľská vláda chce po radikálnych zmenách v súdnictve decentralizovať médiá

Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici

FORT LAUDERDALE 28. júla (WebNoviny.sk) - Floridská polícia zatkla muža, ktorý prepadol banku, následne sa vyzliekol a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici. Podľa agentúry AP sa muž ráno zobudil a rozhodol sa, že sa stane komikom. Namiesto toho ho však FBI zatkla a obvinila z bankového prepadnutia. Odporúčame:Desaťročný chlapec sa pokúsil ukradnúť auto, zatkli ho štvrtýkrát za šesť týždňov Dvadsaťpäťročný Alexander Sperber zaparkoval auto pri banke, predstieral, že má zbraň a od zamestnanca banky požadoval peniaze. Ten mu dal 4700 dolárov (v prepočte približne štyritisíc eur). Polícia uviedla, že zamestnanec banky dal do vreca s peniazmi aj rozbušku s červenou farbou, ktorá zašpinila mužove oblečenie i sadru na ľavom zápästí. Viac k témam: banková lúpež, krimi, USAZdroj: Webnoviny.sk - Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Alexander prepadol banku a nahý rozhadzoval ukradnuté peniaze na ulici

Americký senát schválil nové sankcie proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei

WASHINGTON 28. júla (WebNoviny.sk) - Americký senát vo štvrtok schválil balíček nových sankcií proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei, ktorý pred pár dňami prešiel Snemovňou reprezentantov, a smeruje tak na podpis prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Zákon pritom obsahuje aj ustanovenia, ktoré bránia prezidentovi svojvoľne, bez súhlasu Kongresu, zmierniť alebo odmietnuť ďalšie sankcie voči Rusku. Tie sú dôsledkom obáv zákonodarcov v súvislosti s Trumpovými snahami o zlepšenie vzťahov s Kremľom. Odporúčame:Americké sankcie bránia k zlepšeniu vzťahov s Moskvou, vyhlásil námestník ruského ministra Ak sa aj prezident rozhodne sankcie nepodpísať, snemovňa a senát môžu jeho veto prelomiť ich opätovným schválením dvojtretinovou väčšinou. Senát pritom zákon schválil pomerom hlasov 98 ku dvom a cez snemovňu prešiel pomerom 419 ku trom. Cieľom sankcií je potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb a anexiu Krymu, v prípade Severnej Kórey ide o snahu zamedziť im v získaní prostriedkov na vývoj jadrových zbraní a sankcie voči Iránu sú zamerané na jednotlivcov a organizácie, ktoré sa podieľajú na tamojšom vývoji balistických rakiet. Viac k témam: Donald Trump, Rusko, sankcie proti Rusku, USAZdroj: Webnoviny.sk - Americký senát schválil nové sankcie proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americký senát schválil nové sankcie proti Rusku, Iránu a Severnej Kórei

Video: Istanbulom sa prehnala silná búrka, spôsobila chaos a požiare

ISTANBUL 27. júla (WebNoviny.sk) - Tureckým Istanbulom sa vo štvrtok prehnala silná búrka, ktorá vyvracala stromy a zaplavila ulice. Ako informovala televízia NTV, v dôsledku búrky spadla časť múru pri cintoríne a zranila dvoch ľudí. Prudký vietor zase zhodil žeriav, ktorý dopadol na sudy s ropou a spôsobil požiar, píše štátna agentúra Anadolu. Nie je však známe, či sa pri ňom niekto zranil. Oheň zachvátil aj malý sklad po tom, ako doň udrel blesk. Odporúčame:Búrka na východe Rumunska si vyžiadala hospitalizáciu 28 ľudí Silný dážď v meste tiež skomplikoval dopravu. Niektoré autá uviazli na zaplavených uliciach, píše agentúra AP. Pod vodou zostali aj podjazdy. Búrka spôsobila aj meškania na hlavnom istanbulskom letisku, niektoré lietadlá, ktoré tam mali pristáť, presmerovali na iné letiská. Úrady uzavreli aj Eurázijský tunel pod Bosporským prielivom, ktorý spája európsku a ázijskú časť Istanbulu. Ide už o druhý prípad silných dažďov, ktoré v tureckom meste za uplynulých desať dní zaplavili ulice a spôsobili chaos. Viac k témam: búrka, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Video: Istanbulom sa prehnala silná búrka, spôsobila chaos a požiare © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Istanbulom sa prehnala silná búrka, spôsobila chaos a požiare

Putin vymenoval nového predstaviteľa Ruska v Bezpečnostnej rade OSN

MOSKVA 27. júla (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vymenoval nového predstaviteľa Ruskej federácie v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN). Podľa očakávaní sa ním stal 55-ročný námestník ministra zahraničných vecí Vasilij Nebenzia, dnes o tom informoval Kremeľ prostredníctvom oficiálneho dekrétu. Jeho predchodcom bol Vitalij Čurkin, ktorý po viac ako desaťročí pôsobenia v BR OSN zomrel náhle vo februári v New Yorku. Odporúčame:Fínsko oslavuje sté výročie nezávislosti, na návštevu prišiel ruský prezident Putin Nebenzia už pracoval aj ako poradca ruskej delegácie pri OSN. "Dúfam, že hmla sa rozptýli a vyjasní sa. A potom sa mnohé veci, pre ktoré by najradšej Rusko priklincovali o stĺp hanby, ukážu v úplne inom svetle," cituje politika agentúra RIA Novosti. Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, Rusko, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Putin vymenoval nového predstaviteľa Ruska v Bezpečnostnej rade OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Putin vymenoval nového predstaviteľa Ruska v Bezpečnostnej rade OSN

Protesty moslimov pred Chrámovou horou skončili, Izrael odstránil aj kamery

JERUZALEM 27. júla (WebNoviny.sk) - Na Chrámovej hore v Jeruzaleme sa opäť modlia aj moslimovia. Tí sa tam vrátili po tom, ako Izrael odtiaľ nechal odstrániť sporné detektory kovov a kamery. Ich inštalácia pri vstupe na posvätné miesto po nedávnom útoku na izraelských policajtov vyvolala v ostatných dňoch ostré protesty moslimov a viedla k ďalším násilnostiam medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Odporúčame:Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované) Ako informuje agentúra AP, na prvých organizovaných modlitbách na Chrámovej hore, ktorú moslimovia nazývajú Vznešená svätyňa, sa zúčastnili tisícky veriacich. Niektorí Palestínčania dokonca na znak osláv zrušenia sprísnených bezpečnostných opatrení vyšplhali na strechu mešity al-Aksá a mávali palestínskou vlajkou. Ako však informuje AP, krátko po tom, ako na miesto začali opäť prichádzať moslimovia, došlo medzi palestínskymi veriacimi a izraelskou políciou k stretu. Palestínčania údajne hádzali do strážnikov pri vchode kamene, na čo bezpečnostné zložky reagovali použitím slzného plynu a streľbou gumovými nábojmi. Podľa palestínskeho Červeného polmesiaca k nepokojom došlo po tom, ako bezpečnostné služby uzavreli jednu z brán, keď sa cez ňu snažilo prejsť veľké množstvo ľudí. Zranenia podľa organizácie utrpelo 37 Palestínčanov. Viac k témam: Chrámová hora, Izrael, Jeruzalem, moslimoviaZdroj: Webnoviny.sk - Protesty moslimov pred Chrámovou horou skončili, Izrael odstránil aj kamery © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Protesty moslimov pred Chrámovou horou skončili, Izrael odstránil aj kamery

Fínsko oslavuje sté výročie nezávislosti, na návštevu prišiel ruský prezident Putin

HELSINKI 27. júla (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na návštevu Fínska pri príležitosti osláv stého výročia nezávislosti. Na stretnutí v meste Savonlinna neďaleko hraníc s Ruskom majú Putin a fínsky prezident Sauli Niinistö diskutovať o bilaterálnych vzťahoch a medzinárodných otázkach. Neskôr majú v pláne plavbu parnou loďou po jazere Saimaa k hradu Olavinlinna, kde sa im predstaví moskovské Veľké divadlo s Čajkovského operou Iolanta. Predstavenie je súčasnou každoročného festivalu opery v Savonlinne. Fínsko, ktoré zdieľa s Ruskom 1400 kilometrov dlhú hranicu, bolo 700 rokov súčasťou Švédska. K Rusku ho pričlenili v roku 1809 po tom, ako Švédi prehrali vojnu s Rusmi. Fínsko vyhlásilo nezávislosť v roku 1917 po vypuknutí Ruskej revolúcie. Viac k témam: Fínsko, Sauli Niinistö, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Fínsko oslavuje sté výročie nezávislosti, na návštevu prišiel ruský prezident Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fínsko oslavuje sté výročie nezávislosti, na návštevu prišiel ruský prezident Putin

Irán úspešne vyslal raketu do vesmíru, dokáže vyniesť 250 kilogramový satelit

TEHERÁN 27. júla (WebNoviny.sk) - Irán vo štvrtok úspešne vyslal do vesmíru raketu, informovala o tom štátna televízia. Raketa Simorgh dokáže vyniesť do vesmíru satelit s hmotnosťou 250 kilogramov. O úspešnej misii informuje aj webstránka YJC.ir pridružená k iránskej štátnej televízii. Spojené štáty americké kritizujú Irán pre testy balistických striel, ktoré im umožňuje dohoda so svetovými veľmocami z roku 2015. USA a ich spojenci sa tiež obávajú, že rovnaké technológie, ktoré Irán používa pri vesmírnych raketách, môže využiť aj pri výrobe striel dlhého doletu. Viac k témam: Irán, rakety, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Irán úspešne vyslal raketu do vesmíru, dokáže vyniesť 250 kilogramový satelit © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Irán úspešne vyslal raketu do vesmíru, dokáže vyniesť 250 kilogramový satelit

Francúzsky prezident chce zriadiť v Líbyi strediská pre utečencov, niektorých to má zastaviť

PARÍŽ 27. júla (WebNoviny.sk) - Francúzsko oznámilo, že plánuje zriadiť v Líbyi takzvané "hotspoty", teda strediská pre vybavovanie azylových žiadostí migrantov smerujúcich do Európy. Podľa prezidenta Emmanuela Macrona by mal tento krok zastaviť ľudí, ktorí nemajú nárok na azyl, pred podniknutím riskantnej cesty na starý kontinent. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v táboroch v Líbyi nachádza 800-tisíc až milión osôb dúfajúcich v lepší život v Európe. Ako však Macron poznamenal, mnohí z nich na azyl nemajú nárok. Francúzsky líder zdôraznil, že utečenci destabilizujú Líbyu a Európu tým, že podporujú pašovanie ľudí, čo zas vedie k financovaniu terorizmu. Strediská by mali byť podľa jeho slov pripravené už "toto leto", uvádza spravodajská stanica BBC. Odporúčame:Európa môže čeliť zvýšenému prílevu migrantov z Líbye Macron už začiatkom týždňa pri Paríži rokoval s dvoma hlavnými líbyjskými lídrami, ktorí podpísali plán zameraný na obnovenie stability v nepokojnej africkej krajine. Dohodli sa na spolupráci s cieľom zorganizovať prezidentské a parlamentné voľby a zaviazali sa tiež spoločne bojovať proti terorizmu a pašeráctvu. Líbya, ktorá je rozdelená medzi konkurenčné vlády a množstvo milícií, je živnou pôdou pre militantov z Islamského štátu, ako aj pašerákov migrantov usilujúcich sa dostať do Európy. Africká krajina upadla do chaosu po občianskej vojne v roku 2011, počas ktorej zahynul tamojší diktátor Muammar Kaddáfí. Viac k témam: Emmanuel Macron, Francúzsko, utečenciZdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident chce zriadiť v Líbyi strediská pre utečencov, niektorých to má zastaviť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsky prezident chce zriadiť v Líbyi strediská pre utečencov, niektorých to má zastaviť

Princ William končí s povolaním pilota vrtuľníka, môže prevziať úlohy kráľovskej rodiny

LONDÝN 27. júla (WebNoviny.sk) - Britský princ William dnes končí s povolaním pilota vrtuľníka leteckej záchrannej služby East Anglia Air Ambulance. Ako oznámil Kensingtonský palác, vojvoda z Cambridgea si odpracuje nočnú zmenu a zúčastní sa na stretnutí s denným tímom. Okrem toho sa tiež vyfotí so svojimi kolegami vo vrtuľníku, ktorý uplynulé dva roky pilotoval. Tridsaťpäťročný vnuk kráľovnej Alžbety II. pôsobil v East Anglia Air Ambulance od marca 2015. O tom, že prestane pracovať ako pilot vrtuľníka leteckej záchrannej služby, informoval Kensingtonský palác v januári. Princ William tak bude môcť prevziať viac úloh prislúchajúcich kráľovskej rodine. Okrem toho tiež s manželkou Kate a deťmi Georgeom a Charlotte bude tráviť viac času v Londýne, kde bude štvorročný princ navštevovať škôlku, a menej času vo svojom vidieckom dome v Norfolku. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky people.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Princ William, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Princ William končí s povolaním pilota vrtuľníka, môže prevziať úlohy kráľovskej rodiny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Princ William končí s povolaním pilota vrtuľníka, môže prevziať úlohy kráľovskej rodiny

Grécko dostane na pomoc pre utečencov podporu v hodnote viac ako 200 miliónov eur

ATÉNY 27. júla (WebNoviny.sk) - Európska komisia oznámila vo štvrtok novú finančnú pomoc Grécku s cieľom podporiť ho pri zvládaní utečeneckej krízy. Balíček pomoci vo výške takmer 209 miliónov eur zahŕňa 151 miliónov na program ubytovania pre utečenecké rodiny. Jeho cieľom je zabezpečiť im bývanie v gréckych mestách a poskytnúť im peniaze, aby mohli opustiť utečenecké tábory, uviedli európski predstavitelia počas návštevy Atén. Odporúčame:Európa môže čeliť zvýšenému prílevu migrantov z Líbye Podľa komisie nový balíček viac než zdvojnásobuje pomoc Grécku na boj s utečeneckou krízou a vyšplhal sa celkovo na 401 miliónov eur. Projekt ubytovania rodín realizujú v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a zabezpečí 22-tisíc ubytovacích miest s cieľom zvýšiť počet utečencov v podnájmoch na 30-tisíc. Zo zvyšných 57,6 milióna eur im budú hradiť dopravu, jedlo či lieky. Viac k témam: Európska komisia (EK), grécko, migrantiZdroj: Webnoviny.sk - Grécko dostane na pomoc pre utečencov podporu v hodnote viac ako 200 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Grécko dostane na pomoc pre utečencov podporu v hodnote viac ako 200 miliónov eur

Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti

SAN ANTONIO 27. júla (WebNoviny.sk) - Americké úrady zadržali trinásť migrantov, ktorých v nedeľu našli v prívese pred obchodom Wallmart v San Antoniu s ďalšími 26 dehydrovanými ľuďmi na pokraji smrti a ôsmimi mŕtvymi osobami. Všetci trinásti sú potenciálnymi svedkami, ktorí by mohli počas procesu v tomto prípade vypovedať, píše agentúra AP. Ako uviedol hovorca kancelárie prokurátora v San Antoniu, migranti sú pod federálnym dozorom. Odporúčame:Video: V prívese pred supermarketom objavili osem mŕtvol a desiatky živých ľudí Šoféra obvinili z prevádzačstva Na súde ich bude reprezentovať Michael McCrum, podľa ktorého by všetci mali podať svoje svedectvo v auguste. Niektorých z nich úrady možno prepustia ešte pred súdnym procesom. Právnik predpokladá, že ich budú držať v niektorom zo záchytných zariadení pre migrantov v oblasti San Antonia a dúfa, že s nimi nebudú "zaobchádzať ako s žetónmi v politickej hre, ale ako s ľuďmi,". Šofér nákladného auta, ku ktorému príves patril, sa pred súd postaví už v pondelok a podľa texaských zákonov by mohol dostať aj trest smrti. Jamesa Matthewa Bradleyho Jr. vyšetrovatelia obvinili z prevádzačstva "za účelom získania komerčnej výhody či súkromného finančného zisku". Desať utečencov zahynulo Tragédiu v texaskom San Antoniu neprežilo dovedna desať ľudí. Okrem ôsmich v prívese zomreli aj dve z pôvodne dvadsiatich hospitalizovaných osôb. Na podozrivý príves upozornil políciu pracovník predajne Walmart, na ktorej parkovisku bolo prevádzačovo nákladné auto odstavené. Zamestnanec Walmartu začal tušiť, že niečo nie je v poriadku, keď z prívesu v noci zo soboty na nedeľu zrazu vystúpil muž a požiadal ho o vodu. Polícia si spätne pozrela aj záznamy priemyselných kamier a zistila, že počas noci na parkovisko prišlo a vzápätí odišlo viacero vozidiel, do ktorých naložili ľudí z prívesu a odviezli ich nevedno kam. Podľa doterajších zistení v nákladnom priestore počas celej cesty nefungovala klimatizácia. Guatemalské aj mexické úrady potvrdili, že sa medzi ľuďmi v prívese nachádzali aj ich občania. Podľa vyšetrovateľov sa v prívese mohlo pôvodne viezť až sto ľudí. Viac k témam: migranti, USAZdroj: Webnoviny.sk - Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti

Češka, ktorá bola v Hurghade terčom útoku, zomrela

PRAHA 27. júla (WebNoviny.sk) - Češka, ktorú pobodal Egypťan v polovici júla v letovisku Hurghada, zomrela. Informuje o tom český spravodajský portál iDNES.cz. Ako prvý o jej úmrtí prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval český minister zdravotníctva Miloslav Ludvík. Do Káhiry vycestuje súdny lekár „Z Egypta prišla v noci smutná správa. Naša pacientka skonala. Úprimnú sústrasť všetkým blízkym," napísal. Sústrasť vyjadril aj minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. České ministerstvo zahraničia uviedlo v tlačovej správe, že rodinu už o úmrtí ženy informovali a tá si neželá zverejňovať žiadne ďalšie podrobnosti. Odporúčame:Češka po útoku v Egypte je v stave klinickej smrti, pri živote ju udržujú len prístroje Do Káhiry vo štvrtok vycestuje súdny lekár, ktorý by mal rozhodnúť, či pitvu vykonajú priamo v Egypte. Českí diplomati následne zabezpečia všetky potrebné kroky na prevoz tela. Egypťan útočil nožom Tridsaťšesťročná Češka utrpela zranenia 14. júla pri útoku v Hurghade, kde mladý Egypťan zaútočil nožom na turistov na pláži. Dve nemecké turistky zabil a ďalšie zranil, medzi nimi ženu z Česka, ktorú zasiahol do nohy a do chrbta. Ešte v pondelok sa podľa iDNES.cz špekulovalo o jej prevoze do Českej republiky, no jej stav sa prudko zhoršil. V stredu už lekári informovali, že je v stave klinickej smrti. Viac k témam: česká turistka, Egypt, útokZdroj: Webnoviny.sk - Češka, ktorá bola v Hurghade terčom útoku, zomrela © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Češka, ktorá bola v Hurghade terčom útoku, zomrela

Na letiskách sa sprísnia kontroly príručných batožín, elektronika bude skenovaná

WASHINGTON 27. júla (WebNoviny.sk) - Americká vláda sprísni kontrolu elektronických zariadení u cestujúcich na letiskách v USA. Kontroly sa dotknú všetkých zariadení väčších ako mobilný telefón v príručnej batožine, oznámil tamojší Úrad pre bezpečnosť dopravy (TSA). Zahŕňať budú teda aj tablety či notebooky. Dôvodom má byť rastúce ohrozenie bezpečnosti pasažierov. Odporúčame:Najčastejšie chyby dovolenkárov na letisku, neplatný pas či nesprávne priezvisko Cestujúci budú preto po novom musieť všetku väčšiu elektroniku vybrať z batožiny, vyložiť do košíkov a nechať preskenovať, podobne ako v prípade laptopov. Novú procedúru by mali letiská začať uplatňovať v rámci celých Spojených štátov v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov. Úrad TSA postup už testuje vyše roka na desiatich letiskách. Vláda sa totiž obáva, že by teroristi mohli vo väčších elektronických zariadeniach ukryť bomby. Viac k témam: kontrola, letisko, USAZdroj: Webnoviny.sk - Na letiskách sa sprísnia kontroly príručných batožín, elektronika bude skenovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na letiskách sa sprísnia kontroly príručných batožín, elektronika bude skenovaná

Za každé dieťa zneužité pedofilmi, vyhlásili feministky, ktoré sa prihlásili k útoku na biskupský úrad

MEXIKO 27. júla (WebNoviny.sk) - K utorkovému bombovému útoku na úrad rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku sa na internete prihlásilo feministické hnutie proti autoritárstvu. Podomácky vyrobená výbušnina nikoho nezranila a spôsobila len škodu na dverách do budovy. Vyhlásenie podpísalo neformálne feministické hnutie na boj proti autoritárstvu a zverejnilo ho v stredu na webstránke Contra Info. Medzinárodný portál uvádza, že je podporovaný anarchistami, libertariánmi a ľuďmi proti autoritárstvu. Odporúčame:Výbuch zničil dvere úradu rímskokatolíckej rady biskupov v Mexiku Vo vyhlásení je napísané, že za bombu zhotovenú z dynamitu, skvapalneného ropného plynu a butánu je zodpovedné feministické hnutie. Ďalej je v ňom napísané: "Za každé mučenie a vraždu v mene Vášho Boha! Za každé dieťa zneužité pedofilmi!" Na webstránke Contra Info už v minulosti publikovali sedem príbehov o činoch feministického hnutia, napriek tomu agentúra AP nedokázala overiť, či skupina reálne existuje. Mexické úrady sa k udalosti nevyjadrili. Viac k témam: bomba, feministky, pedofília, Rímskokatolícka cirkevZdroj: Webnoviny.sk - Za každé dieťa zneužité pedofilmi, vyhlásili feministky, ktoré sa prihlásili k útoku na biskupský úrad © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Za každé dieťa zneužité pedofilmi, vyhlásili feministky, ktoré sa prihlásili k útoku na biskupský úrad

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Foto: Policajti hľadajú zlodejov šijacích strojov, nasnímala ich kamera
Vodiči pozor, najpredávanejší benzín zlacnel
Vedcom sa podarilo upraviť gény z ľudského embrya, môže to odstrániť vrodené choroby
Pakistanský najvyšší súd zbavil funkcie premiéra Naváza Šarífa
Verejnosť, spolupracovníci a blízki sa rozlúčia s nestorom slovenského folklóru, profesorom Nosáľom
Druhá liga definitívne so šestnástimi klubmi, je známy náhradník za FC VSS Košice
BILLA a ÚNSS  skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Gelnica-Folkmar, Helcmanovce, Jaklovce, Krompachy, Margecany, Prakove, Veľký Folkmar, Žakarovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang