gelnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Gelnica

Veda a technika

Peggy Whitsonová vytvorila rekord v počte dní strávených vo vesmíre

WASHINGTON 24. apríla (Webnoviny.sk) - Súčasná veliteľka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), astronautka Peggy Whitsonová, vytvorila americký rekord v počte dní strávených vo vesmíre. Whitsonová súčasne drží rekord v počte výstupov ženy do voľného priestoru. Je aj prvou ženou, ktorá velila na ISS dvakrát. Whitsonová teraz prekonala rekord Jeffa Williamsa, ktorý strávil vo vesmíre celkovo 534 dní, informovala dnes spravodajská stanica BBC. Vo veku 57 rokov je Whitsonová tiež najstaršou ženou, ktorá letela do kozmu. Všeobecne sa očakáva, že jej telefonicky zablahoželá aj americký prezident Donald Trump. Rodáčka zo štátu Iowa má doktorát z biochémie a pracovala pre NASA na viacerých popredných výskumných projektoch. V roku 1996 ju vybrali ako kandidátku na astronautku. Po prvý raz letela do kozmu v roku 2002 a v roku 2007 sa stala prvou veliteľkou ISS. Whitsonová sa vráti zo stanice na Zem v júni. Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Peggy Whitsonová vytvorila rekord v počte dní strávených vo vesmíre © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Peggy Whitsonová vytvorila rekord v počte dní strávených vo vesmíre

Kozmonaut, ktorý strávil najviac času vo vesmíre, ohlásil koniec kariéry

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) - Ruský kozmonaut Gennadij Padalka, ktorý strávil najviac času vo vesmíre, oznámil, že v piatok 28. apríla ukončí kariéru. Odporúčame:Život Gagarina bol opradený legendami, od jeho prvého letu do vesmíru prešlo 56 rokov Päťdesiatosemročný rodák z Krasnodaru to povedal pre ruskú tlačovú agentúru TASS. Padalka už odovzdal písomnú výpoveď, informoval šéf ruského strediska pre prípravu kozmonautov Jurij Lončakov. Gennadij Ivanovič Padalka strávil vo vesmíre celkovo 878 dní, 11 hodín, 29 minút a 24 sekúnd, pričom bol na piatich misiách. Prvá z nich sa uskutočnila v rokoch 1998 a 1999 ešte na ruskej vesmírnej stanici Mir. Ďalšie štyri misie strávil na palube Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Viac k témam: Gennadij Padalka, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Kozmonaut, ktorý strávil najviac času vo vesmíre, ohlásil koniec kariéry © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kozmonaut, ktorý strávil najviac času vo vesmíre, ohlásil koniec kariéry

Video: Nákladná vesmírna loď Cygnus doviezla na ISS tony zásob aj materiálu

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) - Bezpilotná nákladná vesmírna loď Cygnus americkej spoločnosti Orbital ATK sa v sobotu spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS), kam priviezla približne 3500 kilogramov zásob a materiálu určeného na vedecké pokusy. Odporúčame:Video: Čínska bezpilotná vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe Zeme Loď vyštartovala v utorok 18. apríla z floridského Mysu Canaveral a k ISS dorazila po štyroch dňoch letu, pričom o 12:05 SELČ ju astronauti Thomas Pesquet a Peggy Whitson zachytili pomocou robotického ramena Canadarm2 a následne pripojili k ISS. Ide o siedmu misiu lodí Cygnus na ISS. Viac k témam: Cygnus, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Video: Nákladná vesmírna loď Cygnus doviezla na ISS tony zásob aj materiálu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Nákladná vesmírna loď Cygnus doviezla na ISS tony zásob aj materiálu

Video: Čínska bezpilotná vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe Zeme

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) - Prvá čínska nákladná kozmická loď Tchien-čou 1 (v preklade Nebeský koráb 1, pozn. SITA) sa dnes na obežnej dráhe Zeme spojila s experimentálnou čínskou vesmírnou stanicou Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2). Informovali o tom čínske štátne médiá. Bezpilotná loď Tchien-čou 1 odštartovala 20. apríla o 19:41 miestneho času (13:41 SELČ) z novovybudovaného kozmodrómu Wen-čchang v juhočínskej provincii Chaj-nan, ktorá sa nachádza na rovnomennom ostrove. Na obežnú dráhu ju vyniesla najnovšia čínska nosná raketa s označením Čchang-čeng 7 (Dlhý pochod 7). Loď dlhá 10,6 metra bude počas približne trojmesačnej misie vykonávať naprogramované vedeckovýskumné úlohy, spojenie so stanicou okrem iného otestujú ešte dvakrát, uviedla tlačová agentúra Sinchua. Odporúčame:Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby Na stanici Tchien-kung 2, ktorá by mala byť plne funkčná až v roku 2022, strávila vlani 30 dní dvojica čínskych kozmonautov. Hlavný modul stanice plánuje Čína vypustiť z Wen-čchangu budúci rok, nasledovať by mali výskumné a obytné moduly. Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru i vyslať kozmické vozidlo na povrch Mesiaca. Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars. Viac k témam: Čína, Tchien-čou 1, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Video: Čínska bezpilotná vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe Zeme © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Čínska bezpilotná vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe Zeme

Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) - Čína dnes vyslala do vesmíru prvú nákladnú kozmickú loď vlastnej výroby. Jej úlohou je spojiť sa s čínskou vesmírnou stanicou a vykonať tam sériu vedeckých experimentov. Bezpilotná loď Tchien-čou 1 (v preklade Nebeský koráb 1, pozn. SITA)  odštartovala o 19:41 miestneho času (13:41 SELČ) z novovybudovaného kozmodrómu Wen-čchang v juhočínskej provincii Chaj-nan. Na obežnú dráhu ju vyniesla najnovšia čínska nosná raketa s označením Čchang-čeng 7 (Dlhý pochod 7). Tchien-čou 1 sa má spojiť s čínskou vesmírnou stanicou Tchien-čou 2 (Nebeský palác 2), na ktorej sa ešte nenachádza ľudská posádka. Potom bude vykonávať naprogramované vedeckovýskumné úlohy. Na stanici Tchien-čou 2, ktorá by mala byť plne funkčná až v roku 2022, strávila vlani 30 dní dvojica čínskych kozmonautov. Čína dlhodobo pracuje na rozvoji svojho ambiciózneho vesmírneho programu. Od roku 2003, keď vyslala do kozmu prvú misiu s ľudskou posádkou, sa jej už podarilo uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru i vyslať kozmické vozidlo na povrch Mesiaca. Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars. Viac k témam: Čína, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čína vyslala do vesmíru prvú bezpilotnú loď vlastnej výroby

Aktualizované: Sojuz priviezol na ISS nových členov posádky: Rusa a Američana

aktualizované 20. apríla 17:54 BAJKONUR 20. apríla (WebNoviny.sk) - Kozmická loď Sojuz dopravila vo štvrtok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) amerického astronauta Jacka Fischera, pre ktorého ide o prvý vesmírny let, a skúseného ruského kozmonauta Fiodora Jurčichina. Ruskú loď Sojuz MS-04 vyniesla na obežnú dráhu za približne deväť minút nosná raketa Sojuz-FG, ktorá odštartovala o 9.13 h SELČ z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Let k ISS prebehol v skrátenom režime, spojenie s orbitálnou stanicou nastalo o približne šesť hodín. Pôvodne dnes mali letieť do vesmíru dvaja ruskí kozmonauti a jeden zahraničný. Avšak Moskva sa rozhodla svoju posádku zredukovať a náhradník z inej krajiny, ktorý by bol pripravený na let, sa už nenašiel. Na tretie sedadlo určené na prepravu posádky preto umiestnili len 70-kilogramový kontajner s nákladom. Jurčichin a Fischer posilnia aktuálnu trojčlennú posádku vesmírnej stanice, ktorú tvoria Američanka Peggy Whitsonová, Rus Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet. Sojuz MS-04 by mal na ISS zostať ako záchranná kozmická loď až do septembra tohto roku. Ešte tento týždeň má na ISS doraziť americká nákladná kozmická loď Cygnus naložená zariadeniami určenými na vedecký výskum. Viac k témam: Bajkonur, kozmická loď Sojuz, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Sojuz priviezol na ISS nových členov posádky: Rusa a Američana © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Sojuz priviezol na ISS nových členov posádky: Rusa a Američana

Okolo Zeme preletel najväčší asteroid od roku 2004

LONDÝN 19. apríla (WebNoviny.sk) - Asteroid veľkosti gibraltárskej skaly bezpečne minul Zem. Objekt známy ako 2014 JO25 so šírkou takmer jedného kilometra sa k nej priblížil v približne päťnásobnej vzdialenosti Mesiaca od Zeme. Ide o najväčší asteroid, aký sa vyskytol v okolí našej planéty od roku 2004. Asteroid preletel v blízkosti Zeme vo vzdialenosti 1,8 milióna kilometrov. Zábery poskytnuté kontrolnou radarovou stanicou amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Mohavskej púšti v Kalifornii odhalili, že asteroid má tvar arašidu a otočí sa okolo svojej osi každých päť hodín, informuje spravodajská stanica BBC. Ďalší obdobný úkaz asteroidu s približne rovnakou veľkosťou sa vyskytne v roku 2027, keď 800 metrov široký asteroid 1999 AN10 preletí okolo Zeme v jednej lunárnej vzdialenosti, teda 380.000 kilometrov. Viac k témam: asteroid, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - Okolo Zeme preletel najväčší asteroid od roku 2004 © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Okolo Zeme preletel najväčší asteroid od roku 2004

Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Archeológovia v egyptskom meste Luxor na západnom brehu Níla objavili starovekú hrobku, v ktorej sa nachádzalo vyše tisíc sôch a desať sarkofágov. Ako v utorok informovalo miestne Ministerstvo pre pamiatky, hrobku postavili v období takzvanej Novej ríše, približne v rokoch 1 500 až 1 000 pred naším letopočtom a patrila sudcovi. Odporúčame:Obrovská socha, ktorú objavili v Káhire, nezobrazuje faraóna Ramzesa II. Hrobka pozostáva z otvoreného nádvoria, z ktorého sa dá prejsť do dvoch sál. V jednej z nich sa nachádzali štyri a v druhej šesť sarkofágov. Podľa Mostafu el-Waziriho, vedúceho archeologickej misie, jeho tím objavil ďalšiu miestnosť so spomínanými sochami. Tie zobrazujú panovníkov z rôznych dynastií. Ako tiež uviedol, archeológovia predpokladajú nálezy ďalších sôch, keďže vo vykopávkach pokračujú. Viac k témam: Egypt, Luxor, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Archeológovia objavili v starovekej hrobke v Luxore viac ako tisíc sôch

Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) - Krv varana komodského (Varanus komodoensis) obsahuje látku, ktorá by mohla pomôcť k vývoju nových antibiotík. Zistili to americkí vedci z George Mason University na čele s Monique van Hoek, ktorí publikovali svoje výsledky v časopise npj Biofilms and Microbiomes. Varany komodské majú v slinách viac než 80 druhov baktérií, z ktorých niektoré spôsobujú napríklad otravu krvi. Samotným varanom však neškodia, čo naznačuje, že sú voči nim imúnne. Vedci preto izolovali z krvi týchto plazov peptid VK25, na základe ktorého vytvorili syntetický peptid s názvom DRGN-1. Ten následne vyskúšali na myšiach, ktoré mali v ranách baktérie Pseudomonas aeruginosa a meticilín-rezistentný zlatý stafylokok (MRSA). Po podaní DRGN-1 sa im rany začali hojiť, pričom odborníci si myslia, že táto látka má antibiotický účinok a taktiež podporuje presun kožných buniek, ktoré ranu uzatvoria. Rovnaký pokus vykonali aj s pôvodným peptidom VK25, lepšie výsledky však dosiahli s DRGN-1. Van Hoek s kolegami na základe týchto experimentov dospeli k záveru, že z DRGN-1 by sa dal v budúcnosti vyrobiť nový druh antibiotika účinného voči multirezistentným baktériám. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com. Viac k témam: varan komodský, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami

Nový druh garnáta pomenovali po skupine Pink Floyd, dokáže vydať ohromný zvuk

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) - Výskumníci z Oxfordskej univerzity pomenovali novoobjavený druh garnáta po skupine Pink Floyd. Synalpheus pinkfloydi dokáže svojimi veľkými klepetami vytvoriť zvuk s intenzitou až 210 decibelov, čo je vyššia frekvencia ako na väčšine rockových koncertov. Dokonca vie z krátkej vzdialenosti pomocou zvuku z klepiet zabiť menšie ryby. Inšpiráciou pre meno kôrovca bola ružová farba klepiet. Odporúčame:Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami "Keď Pink Floyd prišli prvý raz do Ameriky, ľudia si mysleli, že jeden z členov sa volá Pink. Novinár sa kapely spýtal \'Ktorý z vás je Pink?\'. Táto veta mi zostala v pamäti a bola inšpiráciou pre meno garnáta," vyjadril sa vedúci výskumu v Múzeu prírodnej histórie na Oxfordskej univerzite Sammy DeGrave pre portál NPR. Nie je to prvý raz, keď DeGrave a jeho kolegovia pomenovali kôrovca po obľúbenej kapele. Ďalší druh garnáta nesie meno Elephantis Jaggerai po frontmanovi skupiny Rolling Stones Mickovi Jaggerovi. Informácie pohádzajú z webstránok www.npr.org a pitchfork.com Viac k témam: garnát, Synalpheus pinkfloydi, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Nový druh garnáta pomenovali po skupine Pink Floyd, dokáže vydať ohromný zvuk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nový druh garnáta pomenovali po skupine Pink Floyd, dokáže vydať ohromný zvuk

Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne

SYDNEY 15. apríla (WebNoviny.sk) - Masívne blednutie Veľkej koralovej bariéry pri severovýchodnom pobreží Austrálie by mohlo tomuto regiónu spôsobiť odliv jedného milióna návštevníkov ročne, čo predstavuje jednu miliardu austrálskych dolárov zo ziskov z cestovného ruchu. Vyhlásila to nezávislá výskumná organizácia Climate Council. Odporúčame:Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami Úbytok návštevníkov by ohrozil 10 000 pracovných miest. Následkom klimatických zmien totiž dochádza k otepľovaniu morského dna, čo spôsobuje aj blednutie koralov, približuje agentúra DPA. "Počas nasledujúcich dvoch až troch desaťročí bude tento úkaz ešte častejší, s katastrofálnym dosahom na stav koralov a ekonomiku Austrálie," uvádza výskumná organizácia. Veľká koralová bariéra, zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je jednou z najväčších turistických atrakcií Austrálie. Koralové pásmo momentálne ročne generuje zisk sedem miliárd austrálskych dolárov a zabezpečuje zamestnanie pre 70.000 Austrálčanov v sektoroch, ako je cestovný ruch, tvrdia experti. Veľká koralová bariéra - najväčšia koralová štruktúra na svete - vlani zaznamenala najintenzívnejšie blednutie vo svojej histórii. Vybledlo až 90 percent jej rozlohy a vyše 20 percent jej koralov odumrelo. Viac k témam: Austrália, Veľká koralová bariéraZdroj: Webnoviny.sk - Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Blednutie koralov pripraví Austráliu o milión návštevníkov ročne

Odborníci z Univerzity Komenského spolupracujú na vývoji HIV vakcíny

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) - Vedci z oddelenia biofyziky na Katedre jadrovej fyziky a informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Bratislave spoločne s poľskými kolegami z univerzity v Lodži začali výskumné práce na vývoji HIV vakcíny na báze nanočastíc - konkrétne dendrimérov a zlatých nanočastíc. Predklinická štúdia Výskum sa nachádza v štádiu predklinických štúdií, ktorých cieľom je identifikovať, syntetizovať a overiť biologickú aktivitu prípravku - potenciálnej vakcíny proti HIV a jej súčastí. Do medzinárodnej spolupráce sa okrem slovenských a poľských vedcov zapojili aj španielska skupina z Univerzity Alcalá de Henares, ktorá pripravuje rôzne druhy nanočastíc, ako aj ďalší španielsky tím z Univerzitnej nemocnice Gregorio Mara?ón, študujúci internalizáciu komplexov do dendritických buniek. Odporúčame:Vírus HIV sa prenáša troma hlavnými spôsobmi "Pripravujeme komplexy syntetických HIV peptidov, malých bielkovín odvodených zo štruktúry HIV, a ich nosičov, ktorými sú rôzne druhy nanočastíc. Tieto komplexy následne charakterizujeme a študujeme ich interakcie s modelovými biologickými membránami použitím rôznych biofyzikálnych metód. Naším spoločným cieľom je vyselektovať čo najefektívnejší HIV syntetický peptid a jeho nosič - v zmysle schopnosti ich vzájomnej väzby a transportu cez lipidovú dvojvrstvu dendritických buniek," vysvetlila Zuzana Garaiová z FMFI UK. HIV-syntetické peptidy V spolupráci s poľskými kolegami sa vedcom z UK podarilo potvrdiť schopnosť troch typov HIV-syntetických peptidov špecificky sa viazať s vybranými a preštudovanými typmi nanočastíc. K dispozícii majú experimentálne zariadenia, pomocou ktorých vedia pripraviť modely biologickej membrány a tieto analyzovať z hľadiska rôznych fyzikálnych parametrov. Biologická membrána je jednou z prvých bariér, ktorú musí HIV-syntetický peptid a nanočastica ako jeho nosič prekonať, aby mohla dopraviť terapeutickú látku do antigén-prezentujúcich buniek. Na modelových membránach sa vedcom podarilo preskúmať typ a silu interakcie študovaných systémov, ktorá bola v prípade samotných (nekomplexovaných) HIV peptidov nižšia v porovnaní s peptidmi v komplexe s nanočasticami. Tieto zistenia poukazujú na potenciál vybraných nanočastíc spolupôsobiť s lipidovou vrstvou a dopraviť tak HIV-syntetické peptidy do vnútra buniek. Agentúru SITA informovala Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave. Viac k témam: FMFI UK Fakulty matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského, HIV, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Odborníci z Univerzity Komenského spolupracujú na vývoji HIV vakcíny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Odborníci z Univerzity Komenského spolupracujú na vývoji HIV vakcíny

V oceáne na Saturnovom mesiaci Enceladus sú podmienky pre život

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) - V oceáne pod ľadovým povrchom Saturnovho mesiaca Enceladus sú podmienky pre život. Tvrdia to americkí vedci na čele s J. Hunterom Waitem zo Southwest Research Institute v texaskom San Antoniu, ktorí z údajov vesmírnej sondy Cassini zistili, že v ľadových gejzíroch sa nachádza molekulárny vodík. To naznačuje, že medzi oceánom a jeho geologickým podložím dochádza k hydrotermálnym procesom, čiže na dne oceánu sa pravdepodobne nachádzajú hydrotermálne prieduchy. Na Zemi sa pritom v okolí týchto prieduchov vyskytujú rôzne formy života. Odporúčame:Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy Spomínaná sonda Cassini získala tieto údaje ešte v októbri 2015, keď preletela cez ľadový gejzír nad povrchom Encelada a následne spravila chemický rozbor, ktorý dokázal prítomnosť molekulárneho vodíka. Ten sa uvoľňuje z molekúl vody počas procesu zvanom serpentinizácia, keď voda na morskom dne interaguje s horúcimi horninami. Samostatné molekuly vodíka môžu potom slúžiť mikroorganizmom ako zdroj energie. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chcel o prítomnosti vodíka v oceáne na Encelade informovať už niekoľko mesiacov po tomto objave, objavili sa však obavy, že molekuly vodíka mohli vzniknúť priamo v jednom z prístrojov sondy pri jej prelete cez ľadový gejzír. Waite a jeho tím preto následne rok analyzovali údaje zo sondy, aby potvrdili, že vodík naozaj pochádza z oceánu. „Sme si celkom istí, že oceán na Encelade je obývateľný, a preto ho musíme ďalej skúmať. A ak zistíme, že v ňom žiaden život nie je, tak sa musíme spýtať, prečo je to tak. A ak tam je život, tak ešte lepšie. No vzhľadom na podmienky, ktoré tam panujú, sú obe možnosti takmer rovnako zaujímavé," uviedol Waite, ktorý spoločne s kolegami publikoval výsledky svojho výskumu v časopise Science. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com. Viac k témam: saturn, sonda Cassini, vesmírZdroj: Webnoviny.sk - V oceáne na Saturnovom mesiaci Enceladus sú podmienky pre život © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V oceáne na Saturnovom mesiaci Enceladus sú podmienky pre život

Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) - Krv varana komodského (Varanus komodoensis) obsahuje látku, ktorá by mohla pomôcť k vývoju nových antibiotík. Zistili to americkí vedci z George Mason University na čele s Monique van Hoek, ktorí publikovali svoje výsledky v časopise npj Biofilms and Microbiomes. Varany komodské majú v slinách viac než 80 druhov baktérií, z ktorých niektoré spôsobujú napríklad otravu krvi. Samotným varanom však neškodia, čo naznačuje, že sú voči nim imúnne. Vedci preto izolovali z krvi týchto plazov peptid VK25, na základe ktorého vytvorili syntetický peptid s názvom DRGN-1. Ten následne vyskúšali na myšiach, ktoré mali v ranách baktérie Pseudomonas aeruginosa a meticilín-rezistentný zlatý stafylokok (MRSA). Po podaní DRGN-1 sa im rany začali hojiť, pričom odborníci si myslia, že táto látka má antibiotický účinok a taktiež podporuje presun kožných buniek, ktoré ranu uzatvoria. Rovnaký pokus vykonali aj s pôvodným peptidom VK25, lepšie výsledky však dosiahli s DRGN-1. Van Hoek s kolegami na základe týchto experimentov dospeli k záveru, že z DRGN-1 by sa dal v budúcnosti vyrobiť nový druh antibiotika účinného voči multirezistentným baktériám. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com. Viac k témam: antibiotiká, Varan, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krv varana komodského obsahuje látku s antibiotickými účinkami

Trojica astronautov sa bezpečne vrátila z ISS na Zem, pristáli v kazašskej stepi

MOSKVA 10. apríla (WebNoviny.sk) - Trojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) - Američan Robert Kimbrough a Rusi Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko - sa v pondelok vrátila na Zem po 173 dňoch v kozme. Sú "späť na Zemi", oznámila dnes na Twitteri Európska vesmírna agentúra (ESA). "Na Zemi je o troch ľudí viac," potvrdil Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Tím, ktorý pristál v kazašskej stepi, pracoval na ISS od októbra minulého roka. Deň pred odletom z ISS Kimbrough odovzdal velenie stanice svojej krajanke Peggy Whitsonovej, ktorej pobyt vo vesmíre minulý týždeň predĺžili o tri mesiace až do septembra. Whitsonová je na svojom treťom dlhodobom pobyte na ISS a mala by 24. apríla dosiahnuť rekord v celkovom počte dní, ktoré ktorýkoľvek americký astronaut strávil v kozme. V daný deň prekoná rekord 534 dní vo vesmíre, ktorý dosiahol Jeff Williams. Päťdesiatsedemročná astronautka už je držiteľkou rekordu pre väčšinu výstupov do kozmu vykonaných ženou. Na ISS sa oficiálne začala Expedícia 51. Whitsonová spoločne s letovými inžiniermi Olegom Novickým z Ruska a Thomasom Pesquetom z ESA budú prevádzkovať ISS až do príletu dvoch ďalších členov posádky neskôr tento mesiac. Viac k témam: medzinárodná vesmirná stanica ISS, Veda a technikaZdroj: Webnoviny.sk - Trojica astronautov sa bezpečne vrátila z ISS na Zem, pristáli v kazašskej stepi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trojica astronautov sa bezpečne vrátila z ISS na Zem, pristáli v kazašskej stepi

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Zo zabitia 58-ročnej ženy obvinili o štyri roky staršieho Spišskonovovešťana
Rýchliky z Bratislavy do Košíc budú opäť jazdiť aj južnou trasou
Peggy Whitsonová vytvorila rekord v počte dní strávených vo vesmíre
Video: Život v Izraeli na dve minúty zastal, krajina spomína na obete holokaustu
Dom, v ktorom žila a zomrela Marilyn Monroe, je na predaj
Daniela Hantuchová hrá Fed Cup dlhšie ako pol života, stále sa zobúdza s láskou
Na Slovensku máme prvý importovaný prípad osýpok
Tillerson: Rusko si musí vybrať medzi spojenectvom s Asadom alebo s USA

Recept dňa

Mliečny punč

4 kocky cukru
2 pomaranče (alebo citróny)
4 dl mlieka
4 cl rumu (alebo koňaku)

Nad mliekom trite kocky cukru o dobre umytú kôru pomaranča (citróna), až kým nenasiaknu kôrou. Potom ich nechajte aj s mliekom zovrieť. Preceďte do nahriateho pohára a prilejte destilát (rum, koňak).

Dobrá rada

Proti páleniu záhy

Postrúhajte menší zemiak a vytlačte z neho šťavu. Zmiešajte ju s 1 dl vlažnej vody. Pite ráno nalačno, aspoň 2 týždne.

Stavebník

Ako si postaviť vinohradnícky špalier vlastnými rukami

Je možné vyrobiť konštrukciu pre hrozno tak, aby vám zaručila dvojnásobnú úrodu? Áno. Takzvané špaliere sú medzi vinármi populárne už po mnohé roky a okrem toho, že zvyšujú výnosy hrozna, vytvárajú aj v malom vinohrade estetický prvok s rôznymi možnosťami prirodzeného využitia.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Gelnica-Folkmar, Helcmanovce, Jaklovce, Krompachy, Margecany, Prakove, Veľký Folkmar, Žakarovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang