gelnica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Gelnica

Aktuálne spravodajstvo

Najpredávanejší benzín zdražel, ceny nafty sa nezmenili

Ako informoval Štatistický úrad SR, cena 98-oktánového benzínu však klesla.BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Ceny 95-oktánového benzínu a LPG minulý týždeň vzrástli. Na druhej strane cena 98-oktánového benzínu klesla. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu sa v minulom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili 0,16 % a ceny LPG išli nahor o 0,35 %. Znížili sa ceny 98-oktánového benzínu, a to o 0,07 %. Ceny motorovej nafty sa nezmenili. Najpredávanejší 95-oktánový benzín benzínové pumpy v 20. týždni tohto roka ponúkali v priemere za 1,220 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu predstavovala v priemere 1,425 eura za liter a priemerná cena motorovej nafty zostala na úrovni 1,036 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,569 eura. Na konci vlaňajška stál 95-oktánový benzín na slovenských pumpách v priemere 1,179 eura za liter, 98-oktánový benzín 1,367 eura za liter, motorová nafta 0,994 eura za liter a LPG 0,563 eura za liter. Začiatkom minulého roka natankovali motoristi na slovenských pumpách 95-oktánový benzín za 1,323 eura za liter. Motorová nafta stála 1,214 eura za liter a 98-oktánový benzín 1,50 eura. LPG sa začiatkom uplynulého roka predával v priemere za 0,698 eura za liter. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najpredávanejší benzín zdražel, ceny nafty sa nezmenili

Ceny ropy prekročili 50 dolárov za barel, zlato oslabilo

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 15 centov na 49,59 USD za barel, pričom počas dňa vzrástla na 50,51 USD za barel, čiže najvyššiu úroveň od novembra.NEW YORK 27. mája (WebNoviny.sk) - Ceny ropy vo štvrtok po prvýkrát za sedem mesiacov prekročili hranicu 50 USD za barel. Lesné požiare v Kanade neďaleko ropných pieskov, nepokoje v nigérijskom a líbyjskom energetickom sektore a blízky hospodársky kolaps vo Venezuele, ktorá je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, znížili produkciu o takmer 4 mil. barelov za deň a podporili obchodovanie s komoditou. Neskôr však narástli obavy investorov, že vyššie ceny ropy by mohli povzbudiť menej efektívnych producentov k zvýšeniu ťažby. Títo producenti, predovšetkým z USA, by mohli obnoviť svoju činnosť a opätovne zvýšiť celosvetový prebytok ropy na trhu, čo by viedlo k poklesu jej cien. Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 15 centov na 49,59 USD za barel, pričom počas dňa vzrástla na 50,51 USD za barel, čiže najvyššiu úroveň od novembra. Ľahká americká ropa oslabila o 8 centov na 49,48 USD za barel, kým počas obchodovania stúpla aj na maximum zo začiatku októbra na úroveň 50,21 USD za barel. Ceny zlata vo štvrtok klesli. Počas ranného obchodovania drahý kov v dôsledku oslabenia dolára posilnil, avšak neskôr ceny zlata klesli po komentári člena Rady guvernérov Federálneho rezervného systému (Fed) o zvýšení úrokových sadzieb. Člen Fedu Jerome Powell totiž uviedol, že zvýšenie úrokových sadzieb môže prísť "čoskoro", ak údaje potvrdia, že americká ekonomika pokračuje v raste a trh práce sa zmenšuje. Spotová cena zlata o 18:27 GMT klesla o 0,3 % na 1 220,16 USD za uncu. Ceny zlata na americkej komoditnej burze klesli o 0,3 % na 1 220,40 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy prekročili 50 dolárov za barel, zlato oslabilo

Brexit by podľa G7 znamenal vážne riziko pre globálny rast

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však uviedla, že sa o tejto téme nehovorilo. Objavuje sa však signál, že krajiny G7 si želajú zotrvanie krajiny v EÚ.SENDAJ 27. mája (WebNoviny.sk) - Odchod Veľkej Británie z Európskej únie, tzv. brexit, by znamenal vážne riziko pre rast globálnej ekonomiky. Vyplýva to z piatkovej deklarácie lídrov krajín G7, hoci nemecká kancelárka Angela Merkelová informovala, že sa o tejto téme nehovorilo. Toto stanovisko však uvíta britská vláda, ktorá varuje pred rizikami, ktoré by takzvaný brexit Británii priniesol. Referendum o zotrvaní krajiny v EÚ sa uskutoční 23. júna. "Odchod Veľkej Británie z EÚ by zvrátil trend, ktorý hovorí o smerovaní k výraznejšiemu globálnemu obchodu, investíciám a tvorbe pracovných miest. To je ďalšie vážne riziko pre hospodársky rast," uviedli lídri G7. Brexit zaradili spolu s geopolitickými konfliktami, terorizmom a migračnou krízou k potenciálnym otrasom "neekonomického pôvodu". Merkelová uviedla, že lídri nediskutovali o brexite, vládne však medzi nimi konsenzus v tom, že chcú, aby Británia zostala v EÚ. "Nebolo to témou. Je to však signál, že všetci, čo tam sedeli, chcú, aby Veľká Británia zostala súčasťou EÚ," povedala. "Rozhodnutie je však na britských voličoch," dodala. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brexit by podľa G7 znamenal vážne riziko pre globálny rast

Európska únia má nový plán sledovania hraníc. Za milióny eur

Európska únia chce kúpiť bezpilotné lietadlá na sledovanie hraníc.BERLÍN 27. mája (WebNoviny.sk) - Európska únia chce na sledovanie svojich námorných hraníc zaobstarať bezpilotné lietadlá za celkovo 67 miliónov eur. V piatkovom vydaní to uviedli nemecké noviny Bild s odvolaním sa na odpoveď na príslušnú poslaneckú otázku adresovanú spolkovej vláde. Tzv. drony by mali na jednej strane odhaliť malé nafukovacie člny, na ktorých sa utečenci pokúšajú dostať na európske ostrovy alebo na európsku pevninu. Na druhej strane by mali pomôcť pri kontrole dodržiavania noriem týkajúcich sa životného prostredia, ako sú napríklad emisné predpisy, napísala agentúra DPA. Poslanec nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) za stranu Ľavica Andrej Hunko v reakcii zámery EÚ kritizoval. Plánované "vyzbrojenie" bezpilotnými lietadlami a satelitmi podľa neho slúži predovšetkým na zastavenie migrácie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia má nový plán sledovania hraníc. Za milióny eur

Cyklistom v Holandsku zrejme zakážu telefonovať počas jazdy

Šliapanie do pedálov a telefonovanie je podľa holandskej vlády veľmi nebezpečnou kombináciou.HAAG 27. mája (WebNoviny.sk) - Holandská vláda zvažuje, že cyklistom zakáže používať počas jazdy mobilné telefóny. Šliapanie do pedálov a telefonovanie je totiž podľa nej veľmi nebezpečnou kombináciou. S odvolaním sa na vyhlásenia holandskej ministerky pre infraštruktúru o tom informovala agentúra AP. Mládež telefonujúca počas jazdy na bicykloch sa pre túto približne 17-miliónovú krajinu stala pomerne bežným javom. Holandský zväz cyklistov (Fietsersbond) dokonca uviedol, že v krajine je vyše 18 miliónov bicyklov, a teda viac než samotných obyvateľov. Ministerka pre infraštruktúru a ochranu životného prostredia Melanie Schultzová van Haegenová vo štvrtok holandskej televíznej stanici NOS povedala, že zákazom telefonovania na bicykli sa začala zaoberať po tom, ako sa jej výzvy adresované v tejto veci holandskej mládeži ukázali ako neúčinné. Dodala, že práve zákaz by bol "jasným signálom" pre mládež, ktorá na bicykli telefonuje najčastejšie. Holandská vláda uviedla, že v roku 2014 zohrali smartfóny úlohu približne v jednej z piatich nehôd, ktorej účastníkmi boli mladí cyklisti. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cyklistom v Holandsku zrejme zakážu telefonovať počas jazdy

Google zaznamenal významné víťazstvo v patentovom spore

Porota jednohlasne uznala, že využitie Java platformy od Oracle spoločnosťou Google bolo v súlade s princípmi férového využitia.SAN FRANCISCO 27. mája (WebNoviny.sk) - Firma Google zaznamenala významné víťazstvo v dlhodobom patentovom spore so spoločnosťou Oracle. Americká porota totiž uviedla, že právne predpisy umožňujú spoločnosti Google používať softvér firmy Oracle pri tvorbe operačného systému Android. Porota jednohlasne uznala, že využitie Java platformy od Oracle spoločnosťou Google bolo v súlade s princípmi férového využitia. Spor sa tak dostáva k záveru bez toho, aby spoločnosť Oracle získala niečo z odškodného, ktoré žiadala. Firma Oracle požadovala 9 mld. USD. Po verdikte vyhlásila, že sa odvolá. Predchádzajúce pojednávanie v roku 2012 sa skončilo na mŕtvom bode. Spor pozorne sledovali softvéroví vývojári, ktorí sa obávajú, že prípadné víťazstvo firmy Oracle by odštartovalo ďalšie spory týkajúce sa autorských práv. Podľa amerického práva "férové využitie" umožňuje obmedzené použitie prostriedkov bez povolenia od vlastníka práv. Týka sa to oblastí ako je napríklad výskum. (1 EUR = 1,1168 USD) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Google zaznamenal významné víťazstvo v patentovom spore

V Belgicku zadržali extrémistov, plánovali útoky

Zadržaní si vymieňali zašifrované odkazy s inými Belgičanmi v Sýrii vrátane Hichama Chaiba, lídra džihádistickej skupiny Islamský štát v jej sýrskej bašte Rakka.BRUSEL 27. mája (WebNoviny.sk) - Štyria podozriví extrémisti, ktorých zadržali v stredu v Belgicku, zbierali peniaze na nákup zbraní a výbušnín a pripravovali plány na útok na miesto plné ľudí, pričom možným cieľom bola hlavná železničná stanica v Antverpách, jedna z najrušnejších v krajine. Informovala o tom vo štvrtok štátna televízia RTBF. Belgická prokuratúra oznámila, že všetci štyria podozriví boli obvinení z účasti na aktivitách teroristickej skupiny. Odmietla však poskytnúť bližšie podrobnosti v tejto veci, píše agentúra AP. VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI RTBF s odvolaním sa na "oficiálne zdroje" uviedla, že zadržaní si vymieňali zašifrované odkazy s inými Belgičanmi v Sýrii vrátane Hichama Chaiba, lídra džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) v jej sýrskej bašte Rakka. Podľa správy bola práve táto komunikácia dôvodom na obavy belgických orgánov, ktoré podozrivých zatkli v stredu spolu s viacerými neplnoletými pri domových prehliadkach v oblasti Anverp. Obrazom: Teroristický útok v Bruseli Televízia informovala, že vo štvrtok bol naďalej vo väzbe jeden z predpokladaných extrémistov, ako aj jedna neplnoletá osoba. Podľa federálnej prokuratúry nič nenaznačuje, že by podozrivé osoby mali spojenie so samovražednými útočníkmi, ktorí 22. marca v Bruseli zabili 32 ľudí. K tomuto útoku i k útokom z Paríža, ktoré si vlani v novembri vyžiadali 130 obetí, sa prihlásil IS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Belgicku zadržali extrémistov, plánovali útoky

Brankár Peter Budaj nepostúpil s Ontariom do finále AHL

Ontario vo finále Západnej konferencie AHL nevyhralo ani jeden zápas.CLEVELAND 27. mája (WebNoviny.sk) - Pre slovenského brankára Petra Budaja sa skončila hokejová sezóna 2016/2017, so svojím mužstvom Ontario Reign si nezahrá vo finále Calderovho pohára. Kalifornský tím, ktorý je farmou klubu NHL Los Angeles Kings, podľahol Lake Erie Monsters vo vyvrcholení Západnej konferencie AHL 0:4 na zápasy. Vo štvrtkovom štvrtom dueli v Clevelande to bola poriadna dráma, ktorú až v druhom predĺžení svojím druhým gólom v stretnutí rozlúskol český útočník Tomáš Sedlák - jeho tím triumfoval 2:1. Tridsaťtriročný banskobystrický rodák Budaj odchytal vo svojom napokon záverečnom vystúpení ročníka 86:25 min, kryl 29 striel. V play-off celkovo zasiahol do 13 zápasov, z ktorých bolo sedem víťazných. Dosiahol v nich priemer 2,18 inkasovaného gólu a úspešnosť zásahov ľahko nad 90 percent. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brankár Peter Budaj nepostúpil s Ontariom do finále AHL

Južná Kórea vypálila varovné výstrely na severokórejské lode

Severná Kórea v súčasnosti stupňuje tlak na Južnú Kóreu, aby prijala jej výzvy na obnovenie rozhovorov po mesiacoch zvýšeného napätia vyvolaného januárovou štvrtou jadrovou skúškou izolovanej komunistickej krajiny.SOUL 27. mája (WebNoviny.sk) - Juhokórejské námorné sily v piatok vypálili varovné výstrely, aby odohnali dve severokórejské lode, ktoré nakrátko prekročili spornú námornú hranicu oboch krajín západne od Kórejského polostrova. Oznámili to predstavitelia rezortu obrany v Soule. Severokórejské plavidlá - vojenská loď a rybársky čln - boli dnes ráno vo vodách pod kontrolou Južnej Kórey necelých desať minút pred tým, ako sa stiahli, uviedli predstavitelia, ktorí požadovali zachovanie anonymity v súlade s predpismi ministerstva. Loď juhokórejského vojenského námorníctva podľa nich odpálila päť varovných výstrelov po tom, ako plavidlám zo Severnej Kórey adresovala rádiom výstrahu. Správy o zraneniach alebo škodách na jednej ani druhej strane sa neobjavili. Takýto incident nie je neobvyklý, keďže Severná Kórea neuznáva hranicu, ktorú na vojny na polostrove (1950-53) medzi oboma kórejskými štátmi jednostranne určilo velenie OSN, pripomína v správe agentúra AP. Severná Kórea v súčasnosti stupňuje tlak na Južnú Kóreu, aby prijala jej výzvy na obnovenie rozhovorov po mesiacoch zvýšeného napätia vyvolaného januárovou štvrtou jadrovou skúškou izolovanej komunistickej krajiny. Soul návrhy odmietol s tým, že nie sú úprimné a Pchjongjang musí najskôr preukázať, že to myslí vážne s jadrovým odzbrojením. Kritici tvrdia, že KĽDR sa často uchyľuje k zmierlivým gestám po zvýšení napätia v snahe vynútiť si ústupky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Južná Kórea vypálila varovné výstrely na severokórejské lode

Video: Durant a Westbrook žiarili, ale Golden State žije

Basketbalisti Golden State v piatom finálovom zápase Západnej konferencie NBA porazili Oklahomu 120:111 a znížili stav série na 2:3.OAKLAND 27. mája (WebNoviny.sk) - "Nejdeme domov! Nejdeme domov!" kričal z plných pľúc rozohrávač Stephen Curry, keď sa basketbalisti Golden State udržali v hre o obhajobu svojho vlaňajšieho titulu v NBA. Sezónu si predĺžili minimálne o jeden zápas, keďže napriek víťazstvu 120:111 vo finále Západnej konferencie stále vedie Oklahoma (3:2). Curry napriek špekuláciám o problémoch s členkom, kolenom a lakťom nastrieľal 31 bodov, keď premenil 9 z 20 pokusov z hry a všetkých 10 trestných hodov. "Vyzeral tak na 91 percent. Má za sebou excelentný večer, pomohol nám dať veci do poriadku. V našej hre sa mi pozdávalo odhodlanie a bojový duch," povedal tréner Steve Kerr. "Nik z nás netúži ísť domov. Na to si to na palubovke až príliš užívame," pripomenul strieľajúci rozohrávač Klay Thompson. V drese Thunder sa 71 bodmi zaskvela dvojica Kevin Durant, Russell Westbrook. "Je to tornádo," povedal Kerr o druhom menovanom, ktorý k 31 bodom pridal 8 asistencií, 7 doskokov a 5 ziskov. Šiesty diel nečakane sa vyvíjajúcej série je na programe v sobotu v Oklahome. Finále play-off NBA - štvrtok - piaty zápas - hrá sa na štyri víťazstvá ZÁPADNÁ KONFERENCIA Golden State - Oklahoma City 120:111 (25:21, 33:29, 23:27, 39:34) - stav série 2:3 Najviac bodov: Stephen Curry 31, K. Thompson 27, Bogut 15 (14 doskokov) - Durant 40, Westbrook 31, Ibaka 13 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Durant a Westbrook žiarili, ale Golden State žije

Video: Pittsburgh vyradil \'blesky\', zabojuje o Stanley Cup

Finále Stanleyho pohára odštartuje v pondelok v pittsburskom Consol Energy Center. Kým San Jose zabojuje o svoj vôbec prvý Stanley Cup, Pittsburgh ho v klubových dejinách získal dosiaľ trikrát - v rokoch 1991, 1992 a 2009.PITTSBURGH 27. mája (WebNoviny.sk) - Hokejisti San Jose Sharks vo štvrtok spoznali meno súpera, akému budú čeliť vo svojom prvom finále Stanleyho pohára v klubovej histórii. Stal sa ním Pittsburgh, ktorý v rozhodujúcom siedmom stretnutí zdolal Tampu Bay 2:1 a vo vyvrcholení Východnej konferencie NHL triumfoval 4:3 na zápasy. Odporúčame: Video: Žraloci vyradili St. Louis, prvýkrát sú vo finále NHL Kapitán Stamkos sa vrátil do zostavy \'bleskov\' O prienik Penguins do poslednej série o najcennejšiu hokejovú trofej sa postarali dvaja nováčikovia: útočník Bryan Rust strelil oba góly svojho tímu a brankár Matt Murray pustil za svoj chrbát jediný zo 17 streleckých pokusov súpera. "Bol to zrejme najkomplexnejší výkon mužstva počas celých 60 minút. Myslím si, že sme sa \'vyvinuli\' do tímu v pravom zmysle tohto slova a dnes sa to ukázalo," potešilo trénera Mika Sullivana. Finále Východnej konferencie NHL: 1. zápas: Video: Tampa zvíťazila u \'tučniakov\', prišla však o Bishopa 2. zápas: Video: Pittsburgh vyrovnal sériu proti Tampe, hrdinom Crosby 3. zápas: Video: Vasilevskij čaroval, Tampa však Pittsburghu podľahla 4. zápas: Video: Tampa vyrovnala finálovú sériu s Pittsburghom 5. zápas: Video: Tampa Bay má mečbal v konferenčnom finále NHL 6. zápas: Video: Pittsburgh v konferenčnom finále NHL vyrovnal na 3:3 Tampu nespasil ani jej hviezdny kapitán Steven Stamkos, ktorý pre krvnú zrazeninu absentoval v súťažnom dianí od 31. marca. Vo štvrtok odohral navrátilec 20 striedaní, celkovo bol na ľade 11:55 min a v druhej tretine nevyužil dobrú šancu na vyrovnanie. "Mal som pocit, že brankár je už prekonaný. Bolo to tesné. V útoku sme toho neutvorili toľko, aby to mohlo stačiť na víťazstvo," povedal Stamkos. Finále Stanleyho pohára odštartuje v pondelok Krídelník domácich Rust si odkrútil svoj prvý zápas číslo sedem v play-offovej sérii a hneď sa stal hrdinom. Po sérii jedenástich dueloch bez streleného gólu dal 24-ročný americký útočník až tri v posledných dvoch vystúpeniach. Dovedna ich má na konte päť, čo je najviac v podaní nováčika "tučniakov" v jednom play-off od roku 1999 a štyroch presných zásahov Čecha Jana Hrdinu. "Klobúk dolu pred spoluhráčmi, ktorí pozdvihli svoju hru a pomohli mi pozdvihnúť tú moju. Ja som bol teraz ten, čo dopravil puk do siete. Ešte si treba splniť veľký sen," poznamenal Rust. Finále Stanleyho pohára odštartuje v pondelok v pittsburskom Consol Energy Center. Kým San Jose zabojuje o svoj vôbec prvý Stanley Cup, Pittsburgh ho v klubových dejinách získal dosiaľ trikrát - v rokoch 1991, 1992 a naposledy 2009, keď na hokejovom nebi už žiarila hviezda Sidneyho Crosbyho. "Nikdy som nezapochyboval, že sa do finále Stanleyho pohára niekedy znova vrátime. Nie je to však jednoduché. Teraz to dokážem viac oceniť, ako keď som mal 20, 21 rokov. Som rád, že prišla ďalšia príležitosť," vraví súčasný kapitán Pittsburghu. Play-off NHL - konferenčné finále - siedmy zápas - hralo sa na štyri víťazstvá VÝCHODNÁ KONFERENCIA Pittsburgh - Tampa Bay 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) - konečný výsledok série 4:3 - Pittsburgh postúpil do finále Stanleyho pohára Góly: 22. Rust (Kunitz, Malkin), 31. Rust (Lovejoy, Malkin) - 30. Drouin (Filppula, Hedman) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Pittsburgh vyradil \'blesky\', zabojuje o Stanley Cup

Mourinho údajne podpísal s diablami, klub to nekomentuje

Tréner José Mourinho má na lavičke Manchestru United nahradiť Louis van Gaala.MANCHESTER 27. mája (WebNoviny.sk) - José Mourinho podpísal trénerský kontrakt s Manchestrom United, informuje na svojom webe Sky Sports. Malo sa tak stať vo štvrtok v jednom z hotelov v centre Londýna. Dohodu s portugalským trénerom mal spečatiť viceprezident United Ed Woodward a Mourinho sa mal domov vrátiť s úsmevom na tvári a fľašou červeného vína. Vedenie tradičného anglického klubu z Old Traffordu, ktorý nedávno triumfoval vo finále FA Cupu ešte pod vedením Holanďana Louisa van Gaala, túto správu odmieta komentovať. Inými slovamí, dohodu zatiaľ nepotvrdili. Bývalý skvelý obranca United Rio Ferdinand na facebooku v tejto súvislosti ale napísal: "Gratulácia Josému k tomu, že sa stal trénerom najväčšieho futbalového klubu v histórii." Louis van Gaal skončil na poste kormidelníka "červených diablov" v pondelok, vzápätí v klube potvrdili začiatok rokovaní s Mourinhom. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mourinho údajne podpísal s diablami, klub to nekomentuje

Nad Atlantickým oceánom sa zrazili americké stíhačky

Traja letci vyviazli bez zranení a štvrtý utrpel len menšie poranenie nohy.WASHINGTON 26. mája (WebNoviny.sk) - Dve americké bojové stíhačky sa vo štvrtok zrazili nad Atlantickým oceánom pri pobreží štátu Severná Karolína. Kolízia sa zaobišla bez obetí, ľahšie zranenie utrpel len jeden zo štyroch členov oboch posádok, oznámila televízia NBC News. Stíhačky typu F/A-18F Super Hornet z vojenského letiska vojenské letisko NAS Oceana vo Virgínii sa zrazili počas rutinnej cvičnej misie neďaleko Mysu Hatteras. Príčiny nehody objasní až vyšetrovanie. Traja letci vyviazli bez zranení a štvrtý utrpel len menšie poranenie nohy. Po kolízii ich vzala na palubu rybárska loď plaviaca sa neďaleko miesta nešťastia. Následne ich vrtuľníkom pobrežnej stráže previezli do blízkej nemocnice, kde sa podrobili lekárskej prehliadke. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nad Atlantickým oceánom sa zrazili americké stíhačky

Iniciatívu Štrngám za zmenu znepokojilo Ficovo vyjadrenie

Považujeme za nebezpečné, ak sa nás premiér pokúša zatiahnuť do svojich politických hier a vykresľovať snahy tretieho sektora ako nepriateľské, reaguje iniciatíva Štrngám za zmenu na slová predsedu vlády.BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Iniciatíva Štrngám za zmenu vznikla ako reakcia na neriešenie problému korupcie a únosu štátu v našej krajine. Odborníci zo štyroch organizácií (Nadácia Pontis, Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu a Inštitút SGI), priniesli konkrétne návrhy na riešenie časti problémov súvisiacich s únosom štátu a rozsiahlou korupciou. Tieto riešenia v oblasti súdnictva, polície, prokuratúry, NKÚ, schránkových firiem a prikrmovania verejných činiteľov nie sú ideologicky ani ľavé, ani pravé, ani konzervatívne, ani liberálne. Odporúčame: Moslimov pobúril výrok Fica, že islam nemá u nás miesto My sme nebojovali s opozíciou, vratál sa Fico k voľbám Iniciatíva Štrngám za zmenu tak reaguje na medializovaný rozhovor premiéra Roberta Fica pre TASR, v ktorom Fico označil túto iniciatívu za nepriateľskú aktivitu financovanú zo zahraničia. Stanovisko agentúre SITA poskytli Milan Šagát z VIA IURIS, Ctibor Košťál z Inštitútu SGI a Lenka Surotchak z Nadácie Pontis. "Veď to neboli štandardné voľby! My sme nebojovali s opozíciou. Bojovali sme s mimovládnym sektorom, ktorý bol často dotovaný a financovaný zo zahraničia a bojovali sme s médiami, ktoré boli niektoré absolútne proti vláde SR. Nech sa na mňa nikto nehnevá, veď nie je možné, že vznikne nejaká iniciatíva, ktorá štrngá za zmenu, potom sa k nej prihlási veľvyslanec iného štátu a s hrdosťou povie, že podporovali túto iniciatívu,” vyjadril sa Fico v spomínanom rozhovore. Iniciatíva Štrngám za zmenu oslovila všetky relevantné politické strany s výzvou na podporu opatrení a záväzku zaviesť ich do praxe po parlamentných voľbách 2016. Šesť politických strán sa k opatreniam iniciatívy zaviazalo, dve sú súčasťou vládnej koalície (Most-Híd a Sieť, pozn. SITA). "Viaceré z opatrení iniciatívy sa dostali do programového vyhlásenia najnovšej vlády Roberta Fica, ktoré, predpokladáme, plánuje premiér a jeho ministri v najbližších rokoch napĺňať," píše sa ďalej v stanovisku s tým, že oslovili aj Smer, avšak ten na ich ponuku nereagoval. So znepokojením sledujú, aký jazyk premiér používa v súvislosti s občianskym sektorom Zástupcovia iniciatívy sú presvedčení, že podpora protikorupčných opatrení je vo verejnom záujme a musí byť kľúčovou témou verejnej diskusie. "Premiér Fico sa k nej osobne prihlásil, keď v spolupráci s Americkou obchodnou komorou prezentoval akčný plán boja proti korupcii. V tejto súvislosti je prirodzené, že našu iniciatívu okrem politických strán a zástupcov privátneho sektora podporili aj veľvyslanectvá krajín, ktoré dbajú o presadzovanie myšlienok právneho štátu a spravodlivosti," vysvetlili zástupcovia. "So znepokojením sledujeme, aký jazyk premiér používa v súvislosti s občianskym sektorom, ktorý za posledné dekády viackrát dokázal, že je veľmi efektívnym a dôležitým aktérom pri ochrane verejného záujmu a v boji proti korupcii. Rovnako považujeme za nebezpečné, ak sa nás premiér pokúša zatiahnuť do svojich politických hier a vykresľovať snahy tretieho sektora ako nepriateľské," reaguje iniciatíva na slová predsedu vlády. Opatrenia Štrngám za zmenu sú k dispozícii pre tretiu vládu Roberta Fica. "Vedieme dialóg o ich naplnení s vládnymi aj opozičnými politikmi, ako aj odborníkmi na ministerstvách a úradoch. Okrem odbornej podpory však plánujeme aj dôsledne sledovať ako tretia vláda Roberta Fica bojuje s korupciou a únosom štátu a jej snahy hodnotiť a komentovať," dodali v stanovisku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iniciatívu Štrngám za zmenu znepokojilo Ficovo vyjadrenie

Rómovia bez práce sa chcú venovať poľnohospodárstvu

Existuje množstvo hektárov cirkevnej aj obecnej pôdy, ktorá by mohla byť takto využívaná, informovala riaditeľka Národného centra pre rovnosť príležitostí Anna Klimáčková.BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Až 66 percent opýtaných dlhodobo nezamestnaných Rómov na Slovensku má záujem venovať sa poľnohospodárstvu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobilo medzinárodné konzorcium ôsmich krajín združených v projekte Erazmus+ a ECVET Agent - Integrácia cez inovácie. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Národného centra pre rovnosť príležitostí Anna Klimáčková, otázkou ostáva prístup Rómov k pôde a ich vzdelávanie. "O pôde sa dá diskutovať, pretože existuje množstvo hektárov cirkevnej aj obecnej pôdy, ktorá by mohla byť takto využívaná," uviedla Klimáčková. Občianske združenie eMklub poskytne na vzdelávanie aj pôdu V oblasti ich vzdelávania prináša riešenie projekt ECVET Agent, ktorý sa venuje odbornej príprave a vzdelávaniu dlhodobo nezamestnaných, prioritne Rómov v poľnohospodárstve. Odborníci v ňom pripravili vzdelávací manuál a učebné postupy ekologického poľnohospodárstva zamerané na praktickú prípravu a pestovanie plodín. Pilotné testovanie vzdelávania bude na Slovensku realizovať člen projektového konzorcia Národné centrum pre rovnosť príležitostí v spolupráci s občianskym združením eMklub Kremnica, ktoré sa venuje vzdelávaniu mladých ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a rómskej komunity. Občianske združenie eMklub v Kremnici poskytne na vzdelávanie aj pôdu, na ktorej sa budú Rómovia učiť, ako s ňou pracovať a ako správne sadiť a pestovať plodiny. Rómovia by si radi vypestovali nejaké plodiny V rámci pilotného testovania bude podľa Klimáčkovej dôležité "vychytať chyby" učebných postupov a zistiť, či budú materiálom a práci s pôdou Rómovia rozumieť. Zároveň budú vedení k tomu, aby si časom dokázali pôdu sami prenajať a starať sa o ňu. Ako uviedla Klimáčková, v rámci projektu už komunikovali aj s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR), aby do rozvoja zamestnanosti na vidieku zapojili aj rómske komunity. "Títo ľudia môžu ukázať cestu aj ďalším, ktorí majú záujem riešiť svoju životnú situáciu. Len im treba dať šancu," dodala Klimáčková. "Keď vidím tie lány polí, je mi ľúto, že ani kúštik z nich nie je prístupný pre nás. Radi by sme si vypestovali nejaké plodiny, ktoré by sme mali pre svoje rodiny a deti. Aby sme boli aspoň trochu sebestační. Nikde okolo nás nie sú príležitosti na prácu a deti potrebujú jesť," to sú slová mladej Rómky v malej osade na východe Slovenska. Podľa Klimáčkovej je to problém, ktorý trápi mnohých Rómov odkázaných len na sociálny systém. "Nemajú vzdelanie, nemajú pôdu, nemajú šancu. Sú v stave, keď nevidia žiadne východisko zo svojej situácie a to sa odzrkadľuje v ich spôsobe života," uviedla. Mnohí z nich však majú záujem riešiť svoju životnú situáciu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rómovia bez práce sa chcú venovať poľnohospodárstvu

Schulz: Slovenské predsedníctvo v EÚ čakajú extrémne výzvy

Slovenské predsedníctvo podľa predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza čakajú štyri hlavné výzvy - utečenecká kríza, hrozby tzv. Islamského štátu, politické riešenie na Ukrajine a britské referendum o zotrvaní v EÚ.BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie čakajú extrémne výzvy, Únia totiž už niekoľko rokov funguje v permanentnom krízovom režime, keď jedna kríza strieda druhú a zvoláva sa jeden krízový summit za druhým. Na Národnom konvente o EÚ, ktorý sa konal na pôde rezortu diplomacie v Bratislave, to pred poslancami NR SR či zástupcami diplomatického zboru uviedol predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Ako dodal, z jeho pohľadu ide o štyri hlavné výzvy – utečeneckú krízu, hrozby tzv. Islamského štátu, politické riešenie na Ukrajine a britské referendum o zotrvaní v EÚ. Odporúčame: Predsedníctvo SR v EÚ ovplyvní britské referendum aj Grécko Európa ignorovala utrpenie ľudí Migrácia je podľa Schulza výzva pre celý svet, keďže je v pohybe 60 miliónov ľudí po celom svete. Predseda EP vo svojom prejave vyzdvihol tých, ktorí utečencom na ich ceste pomohli, poskytli im vodu, potraviny či šatstvo. Myslí si, že v tejto otázke potrebujeme pragmatický prístup a realizmus. Schulz skonštatoval, že Európa ignorovala utrpenie ľudí, ktorí v Sýrii čelia brutalite tzv. Islamského štátu a bombám Asadovho režimu, pokiaľ k nám nezačali prichádzať. "Treba ukončiť túto vojnu a dúfam, že všetky diplomatické kroky a úsilie budú úspešné, aby sme dospeli k mieru," uviedol Schulz. Predseda EP sa vyjadril aj k situácii na Ukrajine. "Kto by si dokázal predstaviť, že v Európe sa budú posúvať hranice násilím, so zbraňami," pýtal sa Schulz. Myslí si, že postup ruského prezidenta Vladimíra Putina bol v situácii s Ukrajinou "nezodpovedný a anexia Krymu ako unilaterálny akt nebol správny". Zdôraznil, že silné štáty nemôžu porušovať pravidlá, ktoré musia platiť pre všetkých. Schulz sa vyjadril aj k britskému referendu o zotrvaní v EÚ, ktoré sa koná 23. júna, týždeň pred začiatkom slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Podľa vlastných slov je zástancom zotrvania, pretože ak by Londýn Brusel opustil, bolo by to zlé pre obe strany. "Slovenské republika bude mať v podstate za úlohu zmanažovať budúcnosť po tomto referende a vyslovujem plnú dôveru vláde SR v jej schopnosti v rámci predsedníctva," vyjadril sa Schulz. Ťažko a pomaly prepájame európske a domáce témy Národným konventom o EÚ podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vrcholila dlhoročná snaha rozprúdiť aktívnu a zmysluplnú diskusiu o európskych témach. "Chceli sme touto diskusiou vytvoriť celospoločenskú platformu pre zapojenie širokej verejnosti do diskusie," priblížil Lajčák podstatu projektu, do ktorého sa mohli zapojiť všetci od politikov, úradníkov, cez akademikov až po cirkvi či podnikateľov. Podľa šéfa slovenskej diplomacie sa vďaka konventu podarilo mnoho vecí, ale niektoré sa aj nepodarili. "Otvorená diskusia, konštruktívna kritika, zdôvodnená argumentácia boli očakávaným predpokladom úspešného priebehu a zároveň kľúčovými nástrojmi pre formovanie národného konsenzu o európskych témach," povedal Lajčák v prejave. Podľa ministra sa tak podarilo vytvoriť platformu pre spoločenskú diskusiu, do zabehnutého sa vniesol nový vietor, podarilo sa im do debaty dostať väčšie spektrum nástrojov, abstraktnosť sa podarilo vymeniť za konkrétnosť, prázdne frázy nahradili úprimnosťou a hovorili veci tak, ako ich cítia. Lajčák za plus takisto vníma, že sa podarilo diskusiu previesť do regiónov a ukázať občanom, že "toto je aj ich Únia". Lajčáka však mrzí, že sa im nepodarilo vzbudiť dostatočný záujem širšej slovenskej spoločnosti, ani zmeniť nastavenie optiky "my vs. Brusel". Lajčák priznal, že len ťažko a pomaly prepájame európske a domáce témy. "Snažili sme sa načúvať a porozumieť náladám v spoločnosti, ale nedokázali sme zmierniť ich protieurópske tendencie," dodal minister. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Schulz: Slovenské predsedníctvo v EÚ čakajú extrémne výzvy

Lajčák: Predsedníctvo je naša možnosť prispieť k chodu EÚ

Minister Lajčák v súvislosti s aktuálnou situáciou zdôraznil, že Európa sa nachádza v kritickom bode. Bratislava 26. mája (WebNoviny.sk) - Nielen obrovská výzva, ale aj jedinečná príležitosť prispieť k chodu Európskej únie (EÚ) viac než kedykoľvek predtým. Tak by sme podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka mali vnímať slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol na plenárnom zasadnutí Národného konventu, ktorý je platformou širokej verejnej diskusie o európskych témach. Štvrtkové zasadnutie sa týkalo práve blížiaceho sa predsedníctva v kontexte aktuálnej situácie v EÚ. Lajčák v tejto súvislosti zdôraznil, že Európa sa nachádza v kritickom bode. Musí sa vyrovnať s hrozbou terorizmu, utečeneckou krízou i strachom z importovaných konfliktov, čo podporuje nárast popularity xenofóbnych politických strán i nacionalistických populistov. "Pripája sa k tomu i narastajúca priepasť medzi chudobou a bohatstvom i odcudzenie bežného obyvateľstva od národných a európskych elít a napokon i nejasná budúcnosť únie v súvislosti s hroziacim brexitom," uviedol Lajčák. Odporúčame: Predsedníctvo SR v EÚ ovplyvní britské referendum aj Grécko Kľúčovou prioritou je aj ochrana vonkajších hraníc únie V súvislosti s výzvami, pred ktorými bude slovenské predsedníctvo stáť, zadefinoval minister hlavné úlohy. Dominovať budú podľa jeho slov ekonomicko-finančné témy. "Úlohou slovenského predsedníctva bude prijať vyrovnaný a flexibilný rozpočet EÚ, taktiež pracovať na dobudovaní finančnej, menovej i bankovej únie, ktoré poskytnú nástroje na flexibilné zvládanie finančných a ekonomických šokov," uviedol Lajčák. Predsedníctvo sa zameria aj na fiškálne otázky súvisiace s otázkou priamych a nepriamych daní, témou bude i jednotný digitálny trh a Energetická únia. "V oblasti riešenia migračnej krízy bude SR presadzovať komplexný prístup k riešeniu, ktorý by všetky elementy migrácie riešil súčasne, kľúčovými prioritami sú ochrana vonkajších hraníc únie, bezpečnosť Schengenu a odstraňovanie príčin migrácie," uviedol Lajčák. Slovensko bude podporovať aj posilnenie dynamiky a dôveryhodnosti procesu rozširovania. "Budeme podporovať demokratizačné a reformné procesy v krajinách v našom susedstve s dôrazom na presadzovanie reforiem na Ukrajine," uviedol Lajčák. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz vo svojom vystúpení poznamenal, že rok 2015 bol azda najnáročnejším, ktorý zažil vo svojej kariére politika. Upozornil zároveň, že tento rok môže byť ešte tvrdší. "Preto aj slovenské predsedníctvo stojí pred obrovskými extrémnymi výzvami," uviedol. Konkretizoval, že najvážnejšími sú utečenecká kríza, hrozba Islamského štátu a stabilizácia situácie v Sýrii, politické riešenie na Ukrajine i britské referendum a otázka budúcnosti, ktorá sa vzťahuje na jeho výsledok. Podľa Schulza Slovensko úlohu zvládne Schulz sa zasadil o spoločný a pragmatický postup pri riešení migračnej krízy, zdôraznil potrebu odstránenia príčin migrácie a ukončenie vojny v Sýrii. Vo svojom vystúpení vyjadril nádej, že júnové referendum vo Veľkej Británii nezmení súčasný stav a Británia ostane súčasťou EÚ. "Bude to dobré pre Britániu i pre Úniu, napokon je to krajina G7, druhá najväčšia ekonomika v rámci vnútorného trhu," povedal predseda EP. Zdôraznil, že nezávisle od výsledku hlasovania bude mať Slovensko ako predsednícky štát v Rade EÚ za úlohu zmanažovať budúcnosť únie po britskom referende. "Som presvedčený, že SR túto úlohu zvládne," uviedol Schulz. Vicepremiér pre investície Peter Pellegrini na zasadnutí upozornil, že vzhľadom na výzvy, súvisiace s nárastom extrémizmu, nacionalistických tendencií, i euroskepticizmus sú pred úniou dve možnosti. "Buď sa prehĺbi fragmentácia, alebo sa únia zmobilizuje a bude hľadať spoločne dlhodobé riešenie," uviedol. Vyjadril presvedčenie, že Európa sa stane pevnejšou a súdržnejšou vytvorením priaznivého hospodárskeho a investičného prostredia. "Rast investícií, štrukturálne reformy a zodpovedný prístup k verejným financiám zostávajú piliermi hospodárskej a sociálnej politiky, ich uplatňovanie vytvára priestor pre hospodársky rast a zamestnanosť," pripomenul podpredseda vlády SR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák: Predsedníctvo je naša možnosť prispieť k chodu EÚ

Za jeden deň v Stredozemnom mori zachránili 4000 migrantov

Podľa predstaviteľa pobrežnej stráže Cosima Nicastra môže ísť o rekord v počte zachránených migrantov. Rím 26. mája (WebNoviny.sk) - Približne 4000 migrantov sa podarilo zachrániť v priebehu jedného dňa počas 22 samostatných misií v Stredozemnom mori, informovala dnes talianska pobrežná stráž. Podľa predstaviteľa pobrežnej stráže Cosima Nicastra môže ísť o rekord v počte zachránených migrantov. Doposiaľ najvyšší zaznamenaný počet je okolo 6000 zachránených v priebehu dvoch dní. Morská cesta medzi Líbyou a Talianskom je momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Dôvodom je dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom o vracaní migrantov z Grécka do Turecka. Väčšina migrantov vyrážajúcich z Líbye do Talianska sa plaví na vratkých rybárskych lodiach alebo gumených člnoch. Mieria na ostrov Lampedusa alebo na Sicíliu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Za jeden deň v Stredozemnom mori zachránili 4000 migrantov

Duda si v príprave podvrtol členok, Stoch sa vráti do tímu

Stav Ondreja Dudu nie je taký, aby zasiahol do piatkového stretnutia s Gruzínskom. WINDISCHGARSTEN 26. mája (WebNoviny.sk) - Trénerovi slovenskej futbalovej reprezentácie Jánovi Kozákovi pribudla v príprave na majstrovstvá Európy a pred piatkovým medzištátnym prípravným stretnutím s Gruzínskom (hrá sa o 17.30 h v rakúskom Welse) vráska v súvislosti so zdravotným stavom stredopoliara Ondreja Dudu. Záložník Legie Varšava si počas tréningového kempu v rakúskom Windischgarstene podvrtol členok. "Ondrej je v opatere lekárov. Jeho stav určite nie je taký, aby zasiahol do piatkového stretnutia s Gruzínskom," povedal vo štvrtok podvečer pre agentúru SITA manažér komunikácie a PR Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Juraj Čurný. Prípadná účasť Ondreja Dudu na európskom šampionáte by však nemala byť ohrozená. Odporúčame: Stochovi zomrela mama, opustil kemp reprezentácie K tímu sa po smutných udalostiach v rodine a pohrebe mamy pridá krídelník Miroslav Stoch. "Miňo by sa mal v piatok okolo poludnia pripojiť k mužstvu. Bolo to jeho rozhodnutie," uviedol Juraj Čurný a doplnil aj informácie ohľadom obrancu Tomáša Hubočana, ktorého už dlhší čas trápi výrastok na päte: "Tomášov zdravotný stav sa zlepšuje, ale, samozrejme, proti Gruzínsku určite nenastúpi. Kontinuálne sa zvyšuje aj jeho zapojenie do tréningu s mužstvom." Slováci si v nedeľu 29. mája o 17.45 h zmerajú sily v medzištátnom prípravnom dueli s Nemcami v Augsburgu. V základnej B-skupine ME 2016 Kozákovi zverenci postupne vyzvú Walesanov (11. 6. v Bordeaux), Rusov (15. 6. v Lille) a Angličanov (20. 6. v Saint-Étienne). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Duda si v príprave podvrtol členok, Stoch sa vráti do tímu

Cibulková uspela aj vo štvorhre, obhajkyne v Paríži končia

Dominika Cibulková, Kirsten Flipkensová (SR/Belg.) - Myrtille Georgesová, Alizé Limová (Fr.) 6:2, 6:3. PARÍŽ 26. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková a Belgičanka Kirsten Flipkensová zvíťazili 6:2, 6:3 nad francúzskym párom Myrtille Georgesová, Alizé Limová vo štvrtkovom stretnutí 1. kola štvorhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 32 017 500 eur, antuka). VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Ďalšie štvrtkové výsledky Roland Garros: Cibulková v Paríži stratila set, Konjuhovú dorazila kanárom Martin Kližan na Roland Garros vypadol aj v debli Nadal sfúkol súpera, Djokovič na Roland Garros s jubileom Bacsinszká aj Ivanovičová sú v treťom kole Roland Garros V 2. kole deblovej súťaže budú čeliť maďarsko-kazašskému tandemu Tímea Babosová, Jaroslava Švedovová nasadenému ako štvrtému. Cibulková predtým vo štvrtok na rovnakom kurte zdolala v 2. kole dvojhry Chorvátku Anu Konjuhovú 6:4, 3:6, 6:0. Americká tenistka Bethanie Matteková-Sandsová a Češka Lucie Šafářová neobhája titul vo štvorhre. Vo štvrtok prehrali už v 1. kole s holandsko-švédskym tandemom Kiki Bertensová, Johanna Larssonová 4:6, 3:6. Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa Roland Garros Bertensová s Larssonovou minulý týždeň získali deblovú trofej v nemeckom Norimbergu. Teraz budú v 2. kole čeliť argentínsko-poľskému páru María Irigoyenová, Paula Kaniová. Štvorhra žien - 1. kolo: Dominika Cibulková, Kirsten Flipkensová (SR/Belg.) - Myrtille Georgesová, Alizé Limová (Fr.) 6:2, 6:3 Kiki Bertensová, Johanna Larssonová (Hol./Švéd.) - Bethanie Matteková-Sandsová, Lucie Šafářová (USA/ČR-2) 6:4, 6:3 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková uspela aj vo štvorhre, obhajkyne v Paríži končia

Po Ozzym Osbournovi pomenovali v Birminghame električku

Ozzy Osbourne uviedol, že jeho púť za slávou rockovej a televíznej hviezdy bola "úžasnou cestou", nikdy však nezabudol na svoje birminghamské korene. Londýn 26. mája (WebNoviny.sk) - Rockovému spevákovi Ozzymu Osbournovi vzdalo dnes jeho rodné mesto zvláštnu poctu: pomenovalo po ňom totiž električku. Informovala o tom agentúra AP. Na slávnostnom ceremoniáli v anglickom Birminghame sa dnes zúčastnil aj samotný spevák, ktorý v tomto meste vyrástol a neskôr aj založil heavy metalovú skupinu Black Sabbath. Osbourna známeho aj ako "Princa temnoty" dnes v rodnom meste vítali fanúšikovia, pokrikujúci "Ozzy! Ozzy! Ozzy! Oi Oi Oi!" a z okien kancelárii vykúkali zvedaví zamestnanci. Osbourne (67) uviedol, že jeho púť za slávou rockovej a televíznej hviezdy bola "úžasnou cestou", nikdy však nezabudol na svoje birminghamské korene. V rámci ceremoniálu sa Osbourne osobne zúčastnil aj na prvej jazde električky, ktorá viedla z birminghamskej ulice Bull Street k železničnej stanici New Street station. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Po Ozzym Osbournovi pomenovali v Birminghame električku

Ronaldo by mal zostať v Reale Madrid do roku 2021

Aktuálna zmluva s Realu Madrid s Cristianom Ronaldom vyprší o dva roky. MADRID 26. mája (WebNoviny.sk) - Hviezdny útočník futbalového Realu Madrid Cristiano Ronaldo by mal predĺžiť zmluvu s vedením španielskeho veľkoklubu zmluvu do roku 2021. Podľa najnovších informácií je dohoda na spadnutie, a mala by sa spečatiť podpisom po sobotňajšom finálovom stretnutí Ligy Majstrov v Miláne, keď proti sebe nastúpia oba najslávnejšie madridské kluby - Real Madrid a Atlético Madrid. V prípade podpisu by zmluva vypršala, keď bude mať rodák z portugalského ostrova Madeira 36 rokov. Podľa španielskych novinárov zatiaľ naposledy Ronaldo predĺžil kontrakt s "bielym baletom" v roku 2013 na 5 rokov s čistým ročným príjmom 21 miliónov eur. Ronaldo prišiel do Realu v roku 2009 z Manchestru United. Informovala internetová stránka Football Espana. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ronaldo by mal zostať v Reale Madrid do roku 2021

Ibrahimovič zatiaľ mlčí o svojom príchode na Old Trafford

Ikona švédskeho futbalu reagovala na otázku ohľadom príchodu do Manchestru United so širokým úsmevom. ŠTOKHOLM 26. mája (WebNoviny.sk) - Švédskeho futbalového útočníka Zlatana Ibrahimoviča po ukončení pôsobenia v tíme Paríž Saint-Germain médiá spájajú v s prestupom na Old Trafford, kde pôsobí veľkoklub Manchester United. Je známe, že dostal ponuku aj od ďalších anglických, či talianskych mužstiev. Tridsaťštyriročný kanonier s nálepkou kontroverzného hráča však zatiaľ neprezradil meno ani jedného tímu, ktorému by sa chcel upísať. Na otázku, či mu prišla ponuka od "červených diablov", reagoval tajuplne a s úsmevom: "Uvidíme, čo sa stane. Zatiaľ to nechajme tak." Podľa jeho slov je zatiaľ nedotiahnutý príchod portugalského trénera Josého Mourinha tým správnym krokom pre vedenie United. "Myslím si, že robia dobre. Keď chcete akciu, privediete Mourinha. Verím, že je tým správnym mužom, ktorý dostane United späť na najvyššie priečky. Kamkoľvek prišiel, tam zvíťazil. Vie čo robí." Sériový víťaz trofejí Ibrahimovič po tréningu s národným mužstvom povedal sebaisto: "Ešte len sa zahrievam. Dokázal som, že vek je len číslo. Všetko je to o hlave. Čokoľvek chcete spraviť, urobte to. Keď to chcete zvládnuť, zvládnite to. Keď niečo chcem spraviť, spravím to. Nemám obavy." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ibrahimovič zatiaľ mlčí o svojom príchode na Old Trafford

The Strokes zverejnili skladbu Oblivius

Skupina vydá 3. júna EP Future Present Past. BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Americká rocková kapela The Strokes zverejnila skladbu Oblivius. Novinka mala premiéru v šou lídra skupiny Juliana Casablancasa v rádiu Sirius XMU. Pieseň sa bude nachádzať na EP Future Present Past, ktoré formácia plánuje vydať 3. júna. Nahrávka bude okrem toho obsahovať aj skladby Drag Queen, Threat of Joy či remix Oblivius, o ktorý sa postaral bubeník kapely Fabrizio Moretti. The Strokes vznikli v roku 1998. Okrem Casablancasa a Morettiho sú jej členmi aj Nikolai Fraiture (basgitara), Nick Valensi (gitara) a Albert Hammond Jr. (gitara). Debutový album Is This It vydali v roku 2001. Nasledovali štúdiovky Room On Fire (2003), First Impressions Of Earth (2006), Angles (2011) a Comedown Machine (2013). Medzi ich najväčšie hity patria skladby Last Nite, The Modern Age, Someday, 12:51, Reptilia, Juicebox, You Only Live Once, Heart In A Cage alebo Under Cover Of Darkness. Na konte majú napríklad jednu BRIT Award či štyri NME Awards. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo The Strokes zverejnili skladbu Oblivius

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Čkanie

Jednu kávovú lyžičku krištálového cukru zapiť vodou, čkanie by malo prestať.

Stavebník

Okno Viac oblohy

Na prvý pohľad by sa zdalo, že v oblasti okenného dizajnu sa toho veľa nového nedá vymyslieť. Argentínsky architekt Aldana Ferrer Garcia vyvrátil toto tvrdenie a vytvoril koncepciu rozprestierajúceho sa okna, ktorá umožňuje obyvateľom malých bytov bez balkónov tešiť na oblohu aj v ich často stiesnených priestoroch.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Gelnica-Folkmar, Helcmanovce, Jaklovce, Krompachy, Margecany, Prakove, Veľký Folkmar, Žakarovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang